• המשבר הגדול ביותר בתיירות בישראל, מאז ומעולם, החל כבר בחודש ינואר 2020, עם ביטולי קבוצות מסין.
  • כבר בחודש ינואר החלה אגודת מורי הדרך לפעול במתכונת של חמ”ל לניהול המשבר הכלכלי ואובדן העבודה המוחלט למורי הדרך. עובדות האגודה במשרד הוצאו לחופשה ללא תשלום מיידית.
  • במקביל, החלה היערכות ליום “שאחרי” הקשה ביותר בתולדות המדינה.
  • אגודת מורי הדרך היא הגוף המייצג היחיד של מורי הדרך בישראל הן בתיירות הפנים, הן בתיירות הנכנסת והן בעלי רכב אשכול. כך על פי חוק. מתוקף כך, האגודה יצרה מערכת יחסים בונה ופתוחה במשרד התיירות, סוכני הנסיעות, ארגון ל.ה.ב. המייצג את העצמאים בישראל , רשות הטבע והגנים ועוד.
  • הכח נמצא אצל החזקים והמלוכדים. כוחנו באחדותו. ככל שנהיה גדולים יותר, נוכל להשיג יותר. בימי המשבר האלה הכח נחוץ כדי לייצר תעסוקה.

כלל פעולות הנהלת אגודת מורי הדרך בעת תקופת משבר הקורונה

1. דמי אבטלה 

הנהלת אגודת מורי הדרך הנוכחית, הצליחה כבר ב-2014, בצוק איתן, לכלול את מורי הדרך תחת הגדרת “שכירי יום” ובכך לאפשר למורי הדרך לקבל דמי אבטלה. חמ”ל אבטלה של האגודה , בראשותם של היו”ר בני כפיר והגזבר מוטי אפרתי, אשר יצרו קשר בלתי אמצעי עם הביטוח הלאומי וקיבלו קו ישיר למנהל תחום אבטלה בביטוח הלאומי, אלון דסה. אשר הצליח לתת מענה  למורי הדרך. החמ”ל טיפל במעל 3000 מורי דרך לקבלת אבטלה. הסיר מכשולים בירוקרטיים והצליח לממש את הזכות לקבלת דמי אבטלה עבור מורי הדרך. הסיוע ניתן לכל מורי הדרך , בין אם הם חברי אגודת מורי הדרך ובין אם לא. זאת מתוך רצון לסייע ככל הניתן בעת המצוקה.

2. אבטלה לבעלי רכב אשכול

בעלי רכב אשכול מוגדרים על פי החוק כעצמאים ולא שכירי יום ועל כן, עדיין לא צלחו הנסיונות להחיל עליהם את הזכאות לדמי אבטלה.אגודת מורי הדרך, ביחד עם ארגון ל.ה.ב. שמאגד את מרבית הארגונים העצמאיים הגדולים במשק (כמו לשכת רואי החשבון, איגוד סוכני הנסיעות, לשכת עורכי הדין ועוד רבים), ממשיכה לנסות להביא לחקיקת חוק אבטלה לעצמאים, על מנת שיתאפשר גם לבעלי רכב אשכול לקבל דמי אבטלה.

3. תשלום פעימות למורי דרך עצמאים ובעלי רכב אשכול

חמ”ל האבטלה של אגודת מורי הדרך סייעה למאות בעלי רכב אשכול ומורי דרך עצמאים לקבל סיוע ממס הכנסה במסגרת הפעימות לעצמאים.

4. הצטרפות ל-ל.ה.ב

ארגון להב הוא הארגון המיצג הגדול ביותר במדינה לעצמאים. כבר לפני מספר חודשים החליטה הנהלת האגודה כי רצוי להצטרף לארגון על מנת לקחת חלק במאבקים לשיפור התנאים הסוציאליים לעצמאים. ההחלטה להצטרף לל.ה.ב. הוכיחה את עצמה במהלך משבר הקורונה, כאשר אגודת מורי הדרך לוקחת חלק בכל הדיונים הרלוונטים במשרדי הממשלה, התיירות, הכלכלה, האוצר וכד’.

5. ייזום פרויקטים וסיוע בהתארגנות מחודשת לעבודה

האגודה יוצרת מהלכים יזומים שחלקם כבר נושאים פרי ומייצרים עבודה. בשל התמשכות המשבר בתיירות לתקופת זמן בלתי ידועה, אגודת מורי הדרך פועלת ליצירת מקומות תעסוקה ועבודה לחברי אגודת מורי הדרך.

עד עתה הצליחה אגודת מורי הדרך להביא לשילוב מורי הדרך ב-

  • השתלבות בהדרכה בפרוייקט של משרד התיירות לקידום התיירות בעוטף עזה.
  • סיורי יום בשמורות הטבע ובערים המרכזיות בהדרכת מורי דרך חברי אגודה.
  • סיורים בירושלים בפרוייקט של משרד הדתות והמשרד למורשת ירושלים ומשרד התיירות בהדרכת מורי דרך.
  • הכשרה וסטאז’ לעבודה בתיירות חד יומית בהדרכת תיירי הקרוז.
  • קרן קרב – האגודה פעולת לשילוב מורי דרך בהדרכה במערכת החינוך במסגרת קרן קרב.
  • סיוע בהכשרה מקצועית נוספת בתיאום וסיוע שירות התעסוקה עבור מורי דרך, מתוך מטרה לאפשר שילוב בעבודה עד לחזרת התיירות.

*הפעילות אינה קבועה ואין התחייבות להעסקה.

*האגודה פועלת להרחיב ויותר את אפשרויות התעסוקה, מול גורמי ממשל וגופים ציבוריים.

*ניתן לבדוק את האפשרויות השונות במשרד האגודה.

6. הכשרות/הרצאות/סיורי למידה

האגודה החלה בהפעלת מערך הרצאות והכשרות מקוון באמצעות ה”זום”, חינם לכל מורי הדרך בישראל, בלא קשר לחברותם באגודה. החל מחודש יוני, עם פתיחת השטח, החלה האגודה בקיום סיורי למידה, היכרות ורענון . סיורים אלה פתוחים לכלל מורי הדרך בארץ. הסיורים וההרצאות מתקיימים בהתנדבות מלאה של המרצים והמדריכים.

7. נפתחו ערוצי תקשורת והורחבו הקיימים

  האגודה פתחה קבוצות ווטסאפ וטלגרם לכל מורי הדרך כחלק ממערך ההסברה והפצת המידע. נשמח לצרף אותך לקבוצות מידע אלה בלא קשר להחלטתך להצטרף לאגודה.

8. פגישות עם שרי התיירות והכלכלה- בהיותה ארגון מייצג יחיד של מורי הדרך בישראל, הנהלת האגודה התקבלה במאור פנים הן אצל שר התיירות היוצא והן אצל שר התיירות הנכנס, אסף זמיר. לשר הנכנס אסף זמיר הוגשו תוכניות ופרוייקטים לזמן המשבר, לשילוב מורי דרך בעשייה חינוכית ובהדרכות יזומות וממומנות. הנהלת אגודת מורי הדרך מקבלת סיוע, דלת פתוחה ואוזן קשובה מאמיר הלוי, מנכ”ל משרד התיירות.

9. השתלמויות מורי דרך לחידוש רישיון

אגודת מורי הדרך קיבלה זכיון ממשרד התיירות כאחד הספקיות של השתלמויות שנתיות של מורי דרך לצורך חידוש רשיון מורה דרך. החל מחודש יולי 2020, מפעילה האגודה מערך השתלמויות זה.*חברי אגודת מורי דרך זכאים למחיר מוזל.

למידע אודות ההשתלמויות לחידוש רישיון

10. הסכמי שכר

אגודת מורי הדרך , כמייצג היחיד של מורי הדרך, חותמת על הסכמי השכר מול ארגון סוכני הנסיעות. הנהלת האגודה הנוכחית הצליחה להעלות את שכר יום העבודה בשנים האחרונות ל-270 דולר ולקבע זכויות תשלום נוסף עבור עבודה בשבת וחג. זאת, בזכות מערכת יחסים טובה עם ארגון סוכני הנסיעות. כשהחלה הנהלת האגודה הנוכחית את עבודתה ב-2014, עמד שכר העבודה על 215 דולר בלבד!!

אגודת מורי הדרך מהווה  גורם מקצועי החשוב ביותר למורי הדרך- ללא אגודת מורי הדרך, רשויות המדינה יתעלמו מאיתנו. עכשיו זה חשוב עוד יותר- בימי שגרה אנחנו עסוקים בעבודה ששפעה עד לתחילת חורף 2020. הצטרפות לאגודה עכשיו חשובה יותר ובמיוחד.

להצטרפות לאגודה לחצו>>

כל חברי הנהלת אגודת מורי דרך עובדים בהתנדבות מלאה. מאז תחילת המשבר הם עובדים ימים ולילות על מנת לספק פתרונות, לייצג אותנו, לייצר רעיונות ולעזור לנו לעבור את המשבר הנוכחי.