אודות אגודת מורי הדרך בישראל

אגודת מורי הדרך הינה הארגון היציג והמוכר של מורי הדרך בישראל. האגודה הוקמה בשנת 1989 ומאז  פועלת למען כלל מורי הדרך בישראל, בתחומים נרחבים הכוללים חתימה על הסכמי עבודה, דאגה לזכויות הסוציאליות של מורי הדרך, ייצוג מול גופי ממשל וקידום הידע המקצועי.

פעילות אגודת מורי הדרך נעשית במסגרת עמותה רשומה ונציגיה למועצה נבחרים בבחירות כלליות המתקיימות אחת לשנתיים.  יו”ר האגודה הנבחר (2020) הוא מר אליהו מלול – מילוא.

אגודת מורי הדרך, היא הגוף המייצג היחיד של מורי הדרך בישראל בכל המגזרים של תיירות הפנים, התיירות הנכנסת והן התיירות הפרטית אותה מובילים בעלי רכב אשכול. מתוקף כך, האגודה יצרה מערכת יחסי עבודה בונה ופתוחה עם גורמי ממשל ותיירות בישראל, במשרדי התיירות, התחבורה והחינוך. יחסי שיתוף פעולה נוספים נרקמו עם לשכת מארגני תיירות נכנסת, רשות הטבע והגנים, התאחדות המלונות, בתי ספר לתיירות, החברת להגנת הטבע, ארגון להב לעצמאיים המייצג את העצמאים בישראל ונוספים.

נציגי האגודה, כנציגי מורי הדרך, חברים בוועדות ממשלתיות שונות העוסקות בעיצוב מדיניות התיירות של ישראל בתחומים שונים ומגוונים כגון רישוי והסמכה, רכב אשכול, שיווק תיירות, תשתיות, פיתוח המוצר התיירותי, תיירות נכנסת ותיירות פנים.

כל חברי הנהלת אגודת מורי דרך עובדים בהתנדבות מלאה. מאז תחילת משבר הקורונה, בחודש ינואר 2020, פועלים חברי מועצת אגודת מורי הדרך, לילות כימים, על מנת לייצר פתרונות, לייצג את מורי הדרך בפני מוסדות ממשלתיים, ליזום רעיונות ולעזור לנו לעבור את המשבר הנוכחי.

אגודת מורי הדרך פועלת בימים אלו , תקופת משבר הקורונה, בנושאים הבאים: דמי אבטלה למורי הדרך השכירים, אבטלה לבעלי רכב אשכול, תשלום פעימות למורי דרך עצמאים ובעלי רכב אשכול, הצטרפות ל-ל.ה.ב, ארגון הגג של העצמאים בישראל, יזום פרויקטים וסיוע בהתארגנות מחודשת לעבודה, השתלבות בהדרכה בפרויקט הדגל של סיורים בארץ אותו מוביל משרד התיירות, סיורי יום בשמורות הטבע ובערים המרכזיות בהדרכת מורי דרך חברי אגודה. אגודת מורי הדרך פעלה למיזם הסבת מורי דרך לעבודה כמורים בבתי הספר, להכשרה וסטאז’ לעבודה בתיירות חד יומית , קרן קרב. במקביל, הקימה אגודת מורי הדרך מערך השתלמויות והכשרה מקצועית מקוון באמצעות הרצאות ZOOM . הרצאות אלה נגישות, בחינם, לכלל מורי הדרך בישראל, ללא קשר להשתייכותם הארגונית.

האגודה שמה לה למטרה להיות הגורם המוביל והמשפיע במימוש הפוטנציאל התיירותי בישראל, תוך שילוב מורי הדרך כמובילים את התהליך. היא פועלת למינוף מעמדם של מורי הדרך במדינה, באמצעות יצירת שותפויות עם ארגונים מתחם התיירות.אגודת מורי הדרך בישראל חברה מלאה בפדרציה מדריכי התיירים העולמית.

חזון אגודת מורי הדרך

מובילים ביחד את התיירות בישראל

מטרות האגודה:

  • ייצוג כלל מורי הדרך הפעילים בארץ, מכל המגזרים ולפעול לאיגודם.
  • קידום מעמדם, מקצועיותם ורווחתם של מורי הדרך.
  • ייצוג מורי הדרך מול כל גורמי התיירות - הממשלתיים, הציבוריים והפרטיים
  • הגנה על מעמדם של מורי הדרך בלא פשרות ובכל האמצעים העומדים לרשותה, על מנת למנוע פגיעה בזכויות מורי הדרך ומעמדם המקצועי.

אלי מילוא, יו”ר האגודה: “אגודת מורי הדרך מחויבת לכל מורי הדרך. אני מזמין את חברי למקצוע, מורי הדרך בישראל, לראות באגודה בית, גג וכתובת לכל פניה”.

אגודת מורי הדרך בישראל חברה מלאה בפדרציה מדריכי התיירים העולמית.
אילן שחורי סגן היו”ר האגודה יוצא כל שנה לכנס השנתי והשנה זה היה באירופה.