אל גן העדן, עינות רקת

מאת: מויש מעוז

אל גן העדן.. על חוף הכנרת. מעיינות ובריכות צלולות, מנזר וגן מטופח, כנסיה הנראית כלקוחה מהאגדות… עינות רקת.

אם יש גן עדן… יש לפחות אחד כזה על שפת הכנרת, בדמות מתחם רוסי עצום, מדהים ביופיו, שקט נצחי, ניתוק מהעולם, בלתי נתפס כמה קרוב לכביש 90 הסואן.

אחת החוויות המלוות אותי היא לעמוד מול חומות, מגדלים ושערים נעולים ולחוות פתיחת דלת לעולמות נסתרים, נחבאים מאחורי חומות של שתיקה. כזה הוא המנזר הרוסי וכמוהו עוד רבים בארץ. דלת כבדה או שער, מפרידים בין העולם הגשמי, היומיומי, לבין הוויית קדושה, מיסטיקה ורוחניות ובדרך כלל בנופי טבע מהממים.

הכנסייה הרוסית ידעה היטב לרכוש ולנכס שטחים נרחבים בארץ הקודש, כך אנו נחשפים למכמניה בנתיבי “גיאוגרפיה קדושה” ומסיירים במתחם פטרוס וטביתא המהמם באבו כביר, בעין כרם מתחם גורני, בהר הזיתים על פסגתו ובמנזר מריה מגדלנה וכן במגרש הרוסים. אך בעינות רקת זה שונה, מעצם היכולת לטבול בבריכות נדירות ביופיין, שאין להן אח ורע בארץ.

קירבת המתחם למגדל העתיקה והיותו ניזון ממעיינות הנובעים למרגלות תל רקת, הפכוהו לאבן שואבת לצליינים ועולי רגל וכמובן למטיילים, כל קבוצה עם השקפתה. הצליינים מקדשים את מרים המגדלית, טובלים, לעיתים בגלימות המזכירות את אתר הטבילה בירדן, תיירים ומטיילים חווים את השילוב הנדיר בין מעיינות, נופי הכנרת, המלאה על דקליה “ההולכים על המים”… מתמרים מתוך מימיה והבריכות הצלולות להפליא.

תמיד נעים ורצוי שהנזירה הפותחת את השער, תשמע דיבור ברוסית, זה מיד ממס את לבה ומעלה חיוך מבויש משהו, תקשורת ברוסית, תמיד מועילה.

אז כיצד מגיעים לשם… ובעיקר נכנסים…

ראשית, יש לתאם אישית, כיוון שאני מגיע לשם תדיר, הרי שביצעתי תיאום בכתב מהוקצע היטב עם הנהגת המיסיון הרוסי, הארכימנדריט ומזכיר הכנסיה בירושלים. מעת שקיים תיאום גורף, הנזירות, שתיים במספר, נענות ופותחות ברצון, בתנאי שהביקור אינו בשבת, לא מעל 25 מטיילים, בלבוש צנוע כדבעי כלומר- אין מכנסיים קצרים וגופיות גם ב-40 מעלות.

החשוב מכל, הרי הבריכות, מפתות להיכנס ובצדק, אין בעיה, רק בבגדים, לא בבגד ים. אנשים נוטים לשכוח, מרוב יופי ושכרון חושים, שמדובר במנזר.. והבריכות אינן חוף ים או בריכות שחייה אלא טבילה. לפיכך, טבילה בבגדים, כאשר בצמוד לכל בריכה יש מקום להחלפה.

הטבילה, המים הצלולים, היא חוויה הלקוחה מעולם אחר.. נופי הכנרת, הגן השקט, לא להאמין שיש בארצנו מקומות כאלה.

המנזר צמוד לחוף הכנרת וכיוון שהאגם הלאומי מלא, הרי שאינספור אופנועי ים וכיו”ב מגיעים מכיוון החוף ומפרים לצערנו את השלווה. כדאי להישאר בתוך השלווה ולשמור על כבוד המקום.

לא כל הבריכות נגישות. הבריכה הדרומית הגובלת בחומת ההפרדה ממתחם ימק”א הנטוש, היא הגדולה מכולן, נהדרת. בנוסף, בריכה עגולה עמוקה בלב הגן ועוד אחת סמוכה, לנטילת פנים בלבד. בריכה מעט דרומית אשר מצפון לה קפלה קטנה היא האחרונה. מעבר, חל איסור מוחלט להגיע. הבריכה הצפונית טרם הוסדרה ועליה שומרים כלבים מסוכנים, לא הייתי שמח לפגוש אותם פנים אל שיניים… כמו כן, אם ברצוננו להגיע, לבוא עם קבוצות או בודדים, עלינו כמורי דרך להוות דוגמא ומופת לשמירת כבוד המקום, הצנע לכת .. שקט ושלווה, כבוד לנזירות, כך ניצור יחסי גומלין מעלים על ביס אמון וכבוד הדדי. כך נפתח נתיב ללבן של הנזירות. המקום מאד מקבל, אך כמובן בכבוד הדדי.

שנים רבות היה המקום מחוץ להישג יד. ניסיונות הסתננות, תביעות, דיונים, בסופו של דבר, בדרכי נועם, אנו מגיעים. בתקווה שגם מתחם ימק”א השרוף מ-2016, הנציב הנטוש ייפתח וגם שם בריכה נפלאה.

ממליץ כמובן לבקר בכנסיה בלבוש הולם, כנסיה מרשימה המוקדשת למרים המגדלית, בכנסיה תיאורים מרשימים של האירועים העיקריים באזור הכנרת.

שעות הביקור מ-09:00-13:00 מלבד שבת. אם צליינים רוסים עמכם, זה סיפור אחר…

תיאום מתבצע עם הנזירה ניקולה-052-5432368

גן עדן אמרנו..? אכן כן.