כיבוש סוריה, הסכם עכו  ויום הבסטיליה 1941

מאת: מיכאל זילברמן מורה דרך, מדריך בחו’ל במגוון יעדים ומרצה.

 

“עוד נזכור תחת גשם עופרת איך בסוריה צעד הפלמ”ח”

 גם המקום וגם המועד הכאיבו לגנרל אנרי פרננד דנץ,  המועד14.07.41  היה יום הבסטיליה. והמקום בו נרקם הסכם כניעתו היה בעכו- שם הושפל הצבא הצרפתי בעת מצור נפוליון והמחנה הצבאי בו חתמו הצדדים  היה של שמו  של האדמירל הבריטי סידני סמיט . הוא שהשתתף בהנחלת התבוסה לנפוליאון. דנץ הרהר וחכך בדעתו. האם כל זה היה מכוון?

גנרל דנץ היה זה שחתם על מסירת פריז לנאצים. עתה שוב נאלץ למסור חבל ארץ- את סוריה לכובשים בריטים. חמור מכך מבחינתו, לצרפתים החופשים של דה גול שבעיניו היו בוגדים.  הוא הרים את העט וכנראה נאנח וחתם. היה זה

St Jeane D’acre pactהסכם עכו –

יומיים לפני כן, ההסכם שסיים את מלחמת סוריה בת חמש השבועות רק נחתם בראשות הבריגדיר גנרל וישי, ג’וזף אנטואן סילבן ראול דה ורדיאק, שנסע לעכו בארץ ישראל לשיחות שביתת הנשק בליווי משמר אוסטרלי- הדיונים נערכו באולם הקצינים של מחנה סידני סמית’.(היום בוסתן הגליל)

גנרל אנרי דנץ מפקד כוחות וישי בסוריה ולבנון

דה ורדיאק נסע לעכו במקום הגנרל דנץ, כי הוא היה פרו-בריטי יותר, פחות אנטי-דה-גול מהממונה עליו. מצד בריטניה חתם גנרל הנרי מייטלנד ווילסון (ג’מבו) וגם ג’ורג’ קאטרו המפקד של צרפת החופשית במערכה – עליו היה תלוי ועומד עונש מוות מטעם ממשלת צרפת של ווישי, 

  גנרל דה ורדיאק, ראה את ג’ורג’ קאטרו, רכן לעבר זקיף אוסטרלי שליווה אותו מלבנון, קרץ, עשה ביד אחת תנועה של שחיטה ופלט בצרפתית :”הבוגדים”.

ממש ברגע החתימה כל האורות בחדר כבו לפתע. מבצע “אקספורטר”  של כיבוש סוריה ולבנון שהחל באור ירח  ב 8 ביוני הסתיים לאור פנס אופנוע בי אס אי 1940  שהובא לצורך תאורה. כך, על רקע טירטור מנוע של אופנוע נחתם הסכם עכו.

כשהחלה הפלישה לסוריה- מבצע אקספורטר, בניגוד להבטחותיו של דה גול, הצרפתים של ווישי לא הניחו את נשקם, לא ערקו לצד כוחות צרפת החופשית אלא נלחמו היטב וזכו להערכה. הם גרמו לבריטים ולצרפתים החופשיים כמעט 1,500 הרוגים. לצרפתים היו טנקים מדגם רנו ולכוח הבריטי הפולש  לא.  המערכה ארכה חמישה שבועות ועדיין לא כל השטח נכבש. הצבא הצרפתי היה נכון להמשיך אבל ההחלטה של דנץ להיכנע הפסיקה את שפיכות הדמים.

לאחר שהכוחות הבריטיים נעזרו בכוחות פלמ”ח שמנו כ40 איש ופוזרו בזרות דרום לבנון. הם היו מעין סיירים ( שנעזרו במורי דרך ערבים) למציאת הדרכים בדרום לבנון , בניתוק קווי טלגרף ובעוד משימות מיוחדות . בציר החוף נפצע משה דיין.  במחצית יולי הסתיים המבצע שכלל יחידות בריטיות, אוסטרליות והודיות בהשתלטות על רובה של סוריה ובהפסקת אש. 

מה שהביא להחלטת הפלישה היתה העובדה, שהצרפתים העמידו את שדות התעופה בסוריה ולבנון, לידי הגרמנים שעזרו למרד הפרו נאצי של ראשיד עלי אל כיילני בעיראק. המטוסים הגרמניים הוטסו בידי טייסים גרמנים, אך סמליהם היו סמלי חיל האוויר העירקי המורד.

הנפט העירקי היה חשוב לבריטים והוא סופק לצי בים התיכון  משני מקורות. חיפה וטריפולי. טריפולי הפכה להיות בשטח ווישי ולכן היו נסיונות לפגוע במתקני הנפט בה(כ”ד יורדי הסירה).

כדי להבטיח שמינימום התנגדות תהיה לכוחות בעלות הברית נשלחו שליחים לעדות השונות להבטיח נייטרליות – לצ’רקסים, לעלאווים ולדרוזים. אל הדרוזים נשלחה אחותו של פאריד אל אטראש – זמרת ששמה היה אסמהאן.