חדרה במרכז החיים

מאת: מו”ד יוכי משל

“חדרה במרכז” זהו השם של ההשתלמות שהובלתי ביום שני השבוע בעיר חדרה. 12 שעות לפני המפגש עם קבוצת מורי הדרך ארע פיגוע, שוודאי שמעתם עליו. על המשתלמים להתייצב לסיור במרחק לא רב ממקום האסון. מי שנרשם אכן התייצב והנוכחות הייתה מלאה. זה שאפו גדול לנו מורי הדרך שבחרנו בחיים ולכן לשם ההשתלמות הוספתי חיים- “חדרה במרכז החיים”.

תכנית ההשתלמות מזכירה לי את אחד מימי הסיורים שכל אחד ואחת מאיתנו ודאי עבר בקורס מורי הדרך. 12 אתרים ביום, כשבכל אתר ומרכז ישנם נציגים הממתינים לנו כדי לתת את כל הידע. אך כפי שקורה הבוס הגדול, הזמן אינו מאפשר את התענוג להשאר לראות ולשמוע עוד …

הפתיחה הייתה עם ארוחת בוקר כיד המלך במלון ג’ייקוב שבחוף הים של חדרה במפרץ בנימין. למעשה המלון נמצא בתחום כפר הים וזהו שמו החדש של המלון הבולט לגובה . כאן קיבלה אותנו מנכל”ית המלון ענת וצוותה. אתם מכירים את המלון בשמו הקודם- ראמאדה. אחרי שסעדנו את ליבנו עם ארוחת גורמה ואפילו שתינו קפה של בוקר, עלינו לסוויטה בקומה ה-17 ומשם צפינו למרחבי החוף הנשקפים ממנו. מראה משובב לב בהחלט. במרחק קצר מהמלון נמצא פארק נחל חדרה. אבל כמו בכל יציאה לשטח גם כאן יש הפתעות והנה בחנייה לפארק פרושים מונוליטים, או בשפת בני אדם, גושים ענקיים של אבן גיר ולידם פסלים. אדם שמו, המרכז את כל העניין, סיפר “יש כאן פסלים מכל העולם המכינים לפסטיבל פיסול. שיהיו מוכנים באביב ולאחר מכן הפסלים ייוצבו ברחוב רחבעם זאבי. זהו הרחוב המקביל לחוף ים של גבעת אולגה.”

צעדנו אל הטיילת שלאורך נחל חדרה עד הגיענו לאנדרטות. אחת של נחום היימן ונתן יונתן יוצרי השיר האלמותי “חופים” והשניה של אבשלום פיינברג איש ניל”י. מנקודה זו נגלת לעיננו תצפית הכרישים, מעון כהנוביץ האמון על ההדרכה כאן שהרחיב לספר בעיניין ידידנו הכרישים אך בעניין הקומפלקס של תחנת הכוח אורות רבין. זהירות כרישים במים אז לא נכנסנו (כי לא אמרו להביא בגד ים). מפארק נחל חדרה עברנו למוזיאון הטכנודע שגם הוא נמצא במרחק לא רב. מלבד אמצעי המחשה מדעיים המיועדים בעיקר לילדים ובני נוער קיים גם מרכז הרפואה. שלוש קומות של עניין ושל ידע מקצועי מתחום הרפואה. העובר בין המוצגים האינטראקטביים עם הסברים של המדריך בני עולות לתייר הסביר תובנות חדשות, אפילו לאלה שהיו בטוחים שכבר שיודעים את הכל..

אין מורה דרך שלא הוביל את קבוצותיו ליקב לטעימות יין, גם אינני מכיר מו”ד אחד שלא ביקר עם מטייליו בבית בד, אבל כמה מכם ספג אבק קמח בטחנת קמח. מנחת הארץ מאפשרת לכם להתוודות לנושא בצורה בלתי אמצעית דרך כמעט כל החושים (את הביקור בתחנה הזו כמעט השמטתי היות חשבתי שזה לא יעניין אף אחד, במיוחד אחרי הביקור בטכנודע, חד והנה הפתעה הייתה הצלחה גדולה) מי ששכנעה אותי שהדבר כדאי הייתה מירב למפרט.

את חאן חדרה אתם ודאי מכירים אתם מקדמא דנא. המוזיאון נמצא במרכז העיר ורוב רובנו כבר היו עם קבוצות במשך העידן שטרם קורונה. אולם המקום עבר שדרוג ונוספו לו אגפים ואמצעים אלקטרוניים משוכללים בזכות ההנהלה החדשה והמנהלת דורית גורן. המוזיאון מאפשר גם הפעלת המשתתפים עם טאבלטים כשהמדריך עידן בר מכתיב את החידות וסודות ההפעלה. זו המתודה מעניינת היוצרת עניין מעבר למה שמוצג.

את הקטע לגן המייסדים – יד לבנים עשו מורי הדרך המותשים ברגל, בעוברם דרך הקניון ללא עצירה (לקניות). במרכז העיר נמצא הגן פרי יצירתו של דני קרוואן ז”ל והמהנדס מיכה פרי ז”ל וצבי דקל יבדל”א. טל אמיר הדריך את הגן עד לכניסה ליד לבנים. רונה תירם מנהלת יד לבנים הציגה בפנינו את המבנה והזמינה לבוא עם מטיילינו. רכובים על אוטובוסנו הגענו לבית פיינברג בית הוריו של אבשלום. כאן פגשנו את לירון שי שגם קיבלה אותנו בתחילת היום במלון ג’יקוב. (הזכור לטובה ). חדרי הבית המפוארים מספרים את סיפור של ראשונים אך גם את סיפור חייהם של הכל החולמים שבאו למקום מוכה הקדחת ב*קולוניא* חדרה. ממול בית פיינברג נמצא בית צנוע למראה, זהו בית קוטלר. בו מתאכסנים אנשרי החברה להגנת הטבע. לשם הסיור שלנו בא לפגישה מנהל מרחב חיפה והצפון, אורן אגמון. אורן סיפר על ערכי הטבע סביב היחודיים לחדרה שבהם לא ביקרנו (בהשתלמות הבאה). את היום הזה סיימנו במוזיאון מלח פלפל בו צופייה סיפרה על המקריות והנסיבות המיודותלהקמתו של המוזיאון הגדול ביייותר בעולם. המוזיאון נמצא בתהליך הכרה של גינס העולמי..

רק אומר בקצרה לאלה שקראו את המאמר והגיעו עד כאן.
1. היו מבין המשתלמים שביקשו עוד… חדרה. אכן יש עוד אתרים שיכולים למלא עוד יום השתלמות דוגמת זה שעברנו.
2. הצהרתי יוכי משל) בפני המשתתפים שאם יש שאלות אשמח לעזור . באותה שמחה אשתלב בהדרכה באתר כזה או אחר לכשיגיעו עם הקבוצות , זאת במידה ואהיה בחדרה באותו היום . (זה נכון לגביכם )
3.תודה גדולה לאריה בר רכז ההשתלמויות באגודה
4. תודה ענקית למשתלמים שעמדו בלחץ ועברו את מבחני הקבלה לסיירת האגודה..
5. את התנועה בין כל נקודות העניין עשינו עם אוטובוס כיאה וכיאות למפגשים כאלה. ועל כך נתונה תודתי לעיריית חדרה
6. ההשתלמות יצאה לדרך בעזרתה ובתמיכתה האדיבה של חדווה יחזקאלי מעיריית חדרה