סיכום פגישת אגודת מורי הדרך בישראל עם משרד התיירות 16.1.23

סיכום פגישת אגודת מורי הדרך בישראל עם משרד התיירות 16.1.23 

  1. חידוש רישיון 

המשרד יוציא השבוע 3,400 רישיונות חדשים. בהמשך לבקשתנו יצא מייל עם הסברים רלוונטיים לפתירת בעיות בהם נתקלו מורי הדרך. 

  1. מצב האתרים תברואה ונגישות

מן השטח עולה תמונה מגוונת ניתן לראות בחלק מן האתרים נעשתה עבודה רצינית אך לצערנו חלק מן האתרים,עלולים להוות מפגע תברואתי ובטיחותי חלילה. העלנו לדיון את מצבם של אתרים כגון קאסר אל יהוד, הר האושר, הר הזיתים, הר ציון ועוד.

נתבקשנו להגיש מכתב עם מפגעים קונקרטיים על מנת שהמשרד ינסה לטפל. לצערנו המשרד חסר יכולת אכיפה בחלק מן המקומות, כמו אתרים נוצריים של הכנסיות. יחד עם זאת בעקבות פניות שלנו התקיימה פגישה עם הקוסטוס ראש הכנסייה הקתולית בארץ בה העלתה הגברת נגה שר גרקו את התלונות שהעברנו.

  1. אכיפה 

ריבוי של מדריכים ומובילי קבוצות מסיירות באתרים ללא תעודה מוסדרת. מצב המנוגד לחוק שירותי תיירות ופוגע בפרנסתם של מאות מורי דרך. זכרו את חובת ענידת רישיון ההדרכה במקום בולט. דרישתנו -משרד התיירות נדרש לחדד עניין זה בקרב הסוכנים והוצאת קמפיין הממליץ לקחת מורה דרך מורשה.

מקרה תאגיד התיירות של העיר אילת 

מורי דרך האילתים קיבלו הודעה שעבודתם מופסקת לאלתר עד לבירור העניין. לאחר מכן הגיעה פנייה שמי שישתף פעולה יעבוד תוך הסכמה שגם כאלו לא מורשים יעבדו. מבחינתנו לא יכול להיות שמקרים אלו יקרו בחסות  כספי ותקציבי המדינה, דרשנו שהמשרד יוציא מכתב לסוכנים ובו הבהרה חד משמעית על מי רשאי להדריך.

תשובה – בעניין התנהלות תאגיד התיירות הגיב המשרד בחומרה והודיע שיטפל במלא הרצינות בנושא. סוגיית האכיפה נמצאת בדיון אצל היועץ המשפטי. קיים רצון והבנה הדדית לחשיבות מציאת פתרון ביניים שיאפשר אכיפה ראוייה עד שתעשה חקיקה יותר משמעותית בעניין. המשרד יוציא הבהרה לסוכנים על חשיבות העסקת מורי דרך.

  1. פרויקט רט”ג 

האגודה סבורה כי בעקבות השינויים במצב התיירות יעשה שינוי ותינתן אפשרות למורי הדרך אשר נפגעו בקורונה לעבוד.

תשובה – פרויקט רט”ג יצא בעקבות גל האומיקרון.  משרד התיירות ניסה לפנות למשרד האוצר והיועץ המשפטי על מנת להרחיב את היריעה ולאפשר לכל מורי הדרך להנות ממנו עד כה בחוסר הצלחה.

  1. כניסת מדריכים לבית לחם

במספר פניות בעבר הצגנו את הקשיים שיוצר המצב כיום והעלנו בקשה לחזור לפורמט הקודם בו כל מורה דרך נדרש למלא את כל פרטיו ולהעביר לצבא באופן חד פעמי ובכל פעם שנכנס מספיק שיפנה יום קודם טלפונית לבקש אישור שיינתן על פי שיקולי הביטחון של הצה”ל .

תשובה – הנושא נמצא בדיון. יש הבנה למורכבות העניין. כאשר תהיה החלטה נקבל עדכון.

  1. חוק שירותי תיירות  

בעת האחרונה נשמעים קולות הקוראים לשנות את חוק שירותי תיירות ובפרט הסעיף המדבר על מורי הדרך. תוך כדי זאת יש ניסיונות של גורמים שונים בתעשייה במקומות כמו  באתרי הטבע והגנים להשתלט ולפתור את חובת שימוש במורה דרך באתר. הפנייה תכליתה להכניס להוראת הדרך באתרים אלו גם רועים רוחניים וראשי קבוצות ולהכשיר את השרץ. אתרי הרט”ג הינם אולי המעוז האחרון בו יכלו מורי הדרך להרגיש בטחון בשל הידיעה שהרט”ג עצמו מכיר מכבד ומוכיר את ידיעתם ידיעותיהם והכשרתם. גם בנושא הבטיחותי של מורי הדרך באתרים דבר זה הינו מנוגד לחוק ופורץ את הגדר האחרונה.

קבוצת הרועים הרוחניים שקיבלה אישור בזמנו להדריך רק באתרים דתיים כנסיות תוך ליווי של מורה דרך ובשאר המקומות בדרכים בשבילים הופכת גדולה, איתם מופיעים ראשי קבוצות שמדריכים באין מפריע. הדבר נוח מאד לכל מי שמתיימר לעשות מהפכה, לחסוך כסף ומשאבים מבלי שתהיה כל דרך לפקח. החשיבות העצומה שיש לקבוצה להיות מובלת על ידי מורה דרך שקיבל הכשרתו חינוכו והשכלתו המקצועית בידי משרד התיירות אך גם מפוקח על ידה .

מורי הדרך הם כתובת לאחריות, לביטוח ובטחון התייר והמטייל . מורה הדרך יודע ומוכשר לעשות את הדברים האופן הטוב ביותר. עשרות מכתבים של הודיה מפי התיירים על הביטחון שחשו על החוויה העצומה, על ההזדמנות לדעת וללמוד לא מפי תקשורת אלא מפינו כבני הארץ הזו ושגריריה.

מאידך כל מורה דרך הוא כתובת, וכאשר מורה דרך אינו ממלא חובותיו, יש דרך להגיע ולפקח ואף להפעיל סנקציות נגדו במידת הצורך . 

סוכני נסיעות רוצים לפתוח את השוק ככל הנראה בעקבות מספר מקרים שבהם נפגעו מתביעות השכר והעמידה על זכויותהם של מורי הדרך. 

תשובה : עולם התיירות בדומה לתחומים רבים אחרים הולך ומשתנה והמשרד חושב שיש לעשות התאמה בין הצרכים המשתנים ובין הדרישות המתבקשות ממורי הדרך. דור האלפא מחפש ריגושים שמורי הדרך “המסורתי אינו יכול לספק” …

אמירה פופליסטית וריקה מתוכן. מורי הדרך הם מובילי הדעה. המשרד מייצג את המדינה ראוי שיעשה הכשרות למורי הדרך המורשים ויעניק להם כלים נוספים. מורה דרך עובר הכשרות רבות בנושא ידע רבים ובינהם לא חשוב פחות בטיחות ובטחון . למעשה כל חייו לומד, הוא נדרש לחידוש רישיון והוא מפוקח על ידי המדינה, להפקירו זאת תהיה טעות מכל בחינה שהיא. האם ייתכן שנוותר על רישיון עורכי הדין? למקצוע הוראת הדרך יש תשתית מסודרת ומקצועית המושתת על חוק מדינה ואסור לוותר על כך. תיירים ומטיילים מעריכים ומוקירים את הבטחון שחשים כאשר מורה דרך מורשה מוביל אותם חוויתם לעולם תהיה אחרת ובהשוואה לטיול חסר מדריך שכזה, כך הם עצמם מעידים. גם בחו”ל כאשר מטיילים עם מדריך חייב להיות בעל רישיון מטעם המדינה, לא ייתכן שכאן נפקיר זאת .

  1. מורי דרך סינים

בעקבות פנייתה של נציגת האגודה בנושא בת שבע אסקולי אשר לטענתה בארץ מספר רב של טור לידרים המדריכים ללא רישיון מסודר. אלו למרות שעברו קורס מורי דרך לא יכלו לקבל רישיון כיון שאינם אזרחים או תושבי המדינה. דבר שפוגע במורי הדרך הסינים האזרחים .

תשובה -בארץ יש כ80 טור לידרים אשר עברו הכשרה מקצועית וקיבלו רישיון זמני להדריך. הדבר ניתן בעבר ומנוגד היום למדיניות המשרד. יחד עם זאת כרגע הוחלט שלא לבטל את האישור הזמני אלא אם לא מילאו חובתיהם כהשתלמות או תשלום חידוש רישיון, חלק כבר איבדו את האישור משום שלא עשו זאת. בנוסף הודיע המשרד שלא יאפשר שום הכשרה של טור לידרים חדשים ואף התריע על כך לבתי הספר למורי דרך. מבחינתם כל אדם שניגש לקורס מורי דרך צריך לעמוד בשלושה תנאים – תושבות או אזרחות היא אחד התנאים והמשרד עושה הצלבת מידע עם לשכת מרשם התושבים בכל פעם שיש פנייה לקבל רישיון.

לסיכום : בפנינו אתגרים רבים. לא כל דרישתנו נענות באחת ואפילו הן אלו הנוגעות לבטחון ובטיחות התייר. כפי שראיתם דרישתנו להקים משטרת תיירות נשללה עד היום ורק כעת עם כניסת השר החדש אולי יהיה שינוי בנושא. עניינים אלו הביאו אותנו בשנה האחרונה להבנה כי רק גוף חזק ומאוחד של כלל מורי הדרך יוכל להילחם ולהוביל את מאבקנו הן בשיפור תשתיות התיור והן בנושא החשוב מכל חיזוק ושמירה על על מעמדנו המקצועי