סיפור השבוע מאת מיכל ביבי ששון
בימים כאלה סולידריות מהעולם היא דבר שמחמם את ה🤍.
קבלו את המקום שהכי ריגש אותי בביקור באיטליה ואת הקשר שלו , איך לא, לתל אביב:
כמו הרבה סיפורים טובים גם הסיפור הזה מתחיל בתל אביב,
תל אביב והילדים שגדלו בה…

המקום המדוייק- גימנסיה הרצליה.
השנה 1923 ולגימנסיה נרשם תלמיד עולה חדש מלודג׳: יהודה טננבאום.
באווירת המקום מצטרף יהודה להגנה שמפקדיה הם שניים מבוגרי הגימנסיה אליהו גולומב ודב הוז, הגיסים, תלמידי מחזור א’ של הגימנסיה.
ליהודה הם ממליצים דווקא להצטרף למשטרה, כך הוא נקלע בשנת 1933 לפרשה שהסעירה את הארץ: רצח ארלוזורוב על חוף ימה של העיר תל אביב.
ואם כי הופנתה אצבע מאשימה אל האנשי המחנה הרוויזיוניסטי, קבע יהודה שבינתיים שינה את שמו לארזי ( טננבאום משמעותו עץ אשוח/ ארז) כי לשניים: אברהם סטביסקי וצבי רוזנבלט אין קשר לדבר.
 
על רקע חוסר ההסכמה והקרע שנוצר אז בין ׳השמאל והימין׳ פרש ארזי מהמשטרה.
שנה קצרה עסק אז ארזי בייצוא פרי הדר אך לנוכח קשריו הטובים כאשר נפתחו בפניו הזדמנויות פז פנה לעסוק ברכש נשק ותחמושת עבור ההגנה והוא פעל ללא לאות בנושא. 
למעשה, מדינת ישראל חבה לו את הקמתה כפי שהעיד בן גוריון ( אותו אחד שזעם על מסקנותיו של ארזי בעניין רצח ארלוזורוב).

עם פרוץ מלחמת העולם השניה נמלט לארץ מפולין בה שהה לענייני הרכש, הצטרף להגנה ולשירות הידיעות שלה תוך שהוא שומר  על שיתוף פעולה עם הבריטים, כי קשרים כאלו יכולים רק להועיל.
ארזי ניצל את תפקידו להברחת ציוד בריטי להגנה,  אך משנחשד נאלץ לברוח בעיצומה של המלחמה, כך הגיע לאיטליה רגע אחרי תום המלחמה ועמד שם בראש העליה הבלתי ליגאלית. תחת שרביטו הפליגו כ- 126 אלף מעפילים לארץ ישראל.
ההפלגה המפורסמת שבהן היתה ההפלגה מנמל לה ספציה שבאיטליה , 
בהן שתי ספינות שהעניק להן את שמות מפקדיו הנערצים : דב הוז ואליהו גולומב.
הבריטים שהגיעו למקום סרבו לתת לאוניות להפליג ארצה. 
 
ארזי אירגן את המעפילים לשביתת רעב שחצתה את הים ותושבי ארץ ישראל הצטרפו אליה. גם תושבי לה ספציה האיטלקיים הצטרפו לשביתה והבריטים התירו לבסוף את הפלגתן של הספינות בתנאי שיהוו חלק ממכסת הסרטיפיקטים שסופקו.
אותו זמן עסק ארזי ברכש משמעותי נוסף למדינה שבדרך.
עם קום המדינה פרש מפעילותו.
לתל אביב שלאחר מלחמת העצמאות נוספו שטחי הכפר שייח מוניס.

בן גוריון שזכר לארזי חסד פעילותו העניק לארזי, עדה סירני( אלמנתו של אנצו סירני ופעילת העפלה באיטליה ) ולמאוריציו ויטלה שטח אדמה עליו הקימו אז מלון תיירות ברמה גבוהה לאורחים דיפלומטיים מלון רמת אביב. השכונה שקמה לצידו קיבלה את שם המלון והיום ניצבת במקום שכונת מגורים חדשה.

ארזי נפטר בשנת 1959.
שמו של ארזי מונצח בתל אביב בשלט במקום בו עמד בית המלון וברחוב בצפונה של העיר, אך את ההנצחה המרגשת שלו אפשר למצוא דווקא בעיר הנמל לה ספציה.
במקום מסופר סיפורן של 2 אוניות המעפילים וסיפורם של ארזי וסירני שהיו חלק מאותו ארוע דרמטי. פינה זו של הנמל זכתה בשם ׳ שער ציון׳ שם שנדד מנמל יפו לנמל תל אביב והגיע עד איטליה.
 
אם אתם מגיעים לאיטליה ולעיר לה ספציה ממליצה לכם ללכת ולהתרגש מהסיפור,
אני התרגשתי!