כללי ביקור בהר הבית – עדכון – אוקטובר 2022

נדגיש כי המסמך הינו מטעם האגודה ולא מטעם משטרת ישראל. המשטרה שומרת לעצמה חופש

פעולה בשל רגישות האתר. מצופה מקהל מורי הדרך להוקיר את השוטרים ולכבד כל הנחיה שיתנו לכם במקום מפאת רגישות הר הבית גם אם היא בסתירה לכתוב מטה .

שעות פתיחת הר הבית לביקורים של לא -מוסלמים

ימים א ‘- ה ‘

חורף: בוקר 7:00-10:30 צהריים 12:30-13:30

קיץ: בוקר 7:30-11:00 צהריים 13:30-14:30

שעת הכניסה משתנה בהתאם לשעות התפילה כדי למנוע חפיפה בין צאת המתפללים לכניסת התיירים, בין היתר כדי למנוע חיכוכים ומקרי כייסות.

הר הבית סגור לביקורים בחגים המוסלמיים. בחודש הרמדאן- אסור לאכול בהר הבית. מותר לשתות בהר אך רצוי להצניע זאת (לשתות על גשר המוגרבים לדוגמה).

תדריך למטיילים

כדי לקצר את משך התור ואת אורך הבידוק נבקש מכם מורי הדרך לתדרך את המטיילים שלכם, ולסקור אותם ככל יכולתכם ולהכין אותם לבדיקה במגנומטר לפני העליה להר הבית, כדי לחסוך מהם עיכובים או אי נעימויות מצד המשטרה או שומרי הווקף .

ככלל: מומלץ להגיע עם ציוד מועט ככל האפשר- במיוחד בקבוצות גדולות. בנוסף – אין בשלב זה מענה מספק להשארת ציוד מחוץ להר ולכן מוטב להגיע עם המינימום הנדרש ולא להביא ציוד יקר ערך שאסור בכניסה : מחשבים , טאבלטים, מצלמות בעלות עדשה גדולה , משקפות, חצובות גדולות, מקלות סלפי ארוכים במיוחד.

 1. הכניסה להר הבית מותנית בבידוק ביטחוני של המטייל וכליו.
 2. אין להכניס נשק להר הבית, לרבות סכינים ואלות מתקפלות.
 3. אסורה פעולה הפגנתית על ההר: צעקות וקריאות – אסורות, אסורה עליה עם חולצות של קבוצות כדורגל, חולצות עם הדפסים בעלי הקשר פוליטי או הדפסים פרובוקטיביים, דגלים מכל סוג לרבות דגלי הסימון של הקבוצות וסמלי מדינות .
 4. חובה להגיע בלבוש צנוע:

א. גברים – מכנסיים ארוכים, שרוולים (קצרים או ארוכים).

ב. נשים – מכנסיים ארוכים או מחצאית ארוכה עד הרצפה. לא טייץ, ללא גופיות, ללא מחשוף ללא בדים שקופים שניתן לראות דרכם.

ג. במידה ושומרי הוואקף מבקשים מחברי הקבוצה לעטות בגד נוסף (חצאית או שכמיה) בכניסה יש להקשיב להוראותיהם בנושא צניעות ובכל מקרה להימנע מעימותים ישירים עם שומרי הוואקף .

 1. אסור ללא-מוסלמים להתפלל בהר או לבצע פעילות פולחנית כלשהי, וכן אסור ללא-מוסלמים להכניס תשמישי קדושה (לרבות ספרי תפילה או ספרי תנ” ך) ופולחן לשטח ההר. רצוי להימנע מלהגיע עם שרשראות עם סמלים דתיים, מחרוזות תפילה – ויש להצניען. יש להימנע מלהגיע להר עם מזכרות בעלות משמעות פולחנית כמו איקונות ועוד . מטייל שיבצע פעילות פולחנית בהר (כמו תפילה בלחש או השתחוות) – עלול להיעצר!
 2. אסור ללא -מוסלמים להיכנס למסגד אל-אקצא או לכיפת הסלע בשום אופן. במידה ומטייל קיבל הצעה כזו יש לענות בסירוב מוחלט ולעדכן על כך את השוטרים במקום.
 3. מותר לצלם בכל שטח ההר. בתמונות קבוצתיות אסור לנשים וגברים להתחבק.
 4. אין להעלות כלי נגינה או מכשירי הגברה.
 5. אסורה הכנסת אלכוהול או בקבוקים הנראים כמו בקבוקי אלכוהול (כמו פלאסק) וכן אסור להכניס בשר להר הבית.
 6. אסור לקטוף צמחים (כמו ענפי זיתים) או לאסוף אבנים או עפר בשטח הר הבית.

הנחיות למורי הדרך

 1. יש להישמע להנחיות השוטרים במקום ולכבד אותן ללא וויכוח!
 2. מותר להדריך על ההר בכל מקום ובכל נושא שתרצו .
 3. בקבוצה גדולה- רצוי להצטייד במערכת שמע, לא ניתן להשתמש במכשירי הגברה בהר.
 4. בכל מקרה שאנשי הוואקף מטרידים אתכם או מפריעים למהלך ההדרכה או לשלום הקבוצה: לצלם את איש הוקף המטריד, לפנות באופן מידי לשוטר הנמצא על ההר. ניתן להתקשר למשטרה: 02-5955826. בנוסף נשמח שתעבירו דיווח בנושא תמונה+תיאור האירוע לאיתמר בן דוד 0547707368 ולאביה פרנקל (ארגון כפות המנעול) 0544502498 כדי שנוכל לתעד את האירוע ולהיות בקשר עם מפקדי המשטרה בנושא.
 5. יש להפגין שיקול דעת ואיפוק מול כל פרובוקציה או הטרדה ולפנות באופן מידי לשוטר הקרוב אליכם. ניתן להגיש תלונה רשמית במטה מרחב דוד בקישלה . יצוין כי המשטרה מונעת ככל האפשר מאנשי הווקף לפגוע בחוויית הביקור- אך בהיעדר דיווח קשה לטפל באנשי ווקף החורגים מתפקידם.
 6. קבוצות ובהן מטיילים יהודים עם סממנים דתיים מובהקים יזדקקו לליווי משטרתי בהר
 7. קבוצות ובהן מטיילים מוסלמים: מטיילים מוסלמים רשאים לעלות למסגד אלאקצא משערי הרובע המוסלמי ולא משער המוגרבים. במידה ומורה הדרך אינו מוסלמי – מומלץ שמורה הדרך ילווה את המטיילים המוסלמים אל שער השלשלת עד לבידוק במחסום המשטרתי ולאחר מכן יעלה דרך שער המוגרבים. מותר למוסלמים להיכנס למסגדים, ייתכן בכפוף לבדיקה של שומרי הווקף (לרוב אמירת “אלפאתחה” ותשאול קצר) יש לתאם עם המטיילים המוסלמים נקודת מפגש. יש למנוע ממטיילים לא-מוסלמים בקבוצה להיכנס למסגדים או לעמוד בפתחיהם.
 8. מטייל או מורה דרך שיפר באופן בוטה את הכללים לעיל עלול להיעצר וכניסתו להר בעתיד עשויה להיאסר.

עלו להר הבית, הדריכו ותנו את החוויה המיטבית למטיילים שלכם.