אלי מילוא יו”ר האגודה היוצא- סיכום

אלי מילוא יו”ר האגודה היוצא: תודה עבור האמון שנתתם בי במהלך השמונת החודשים האחרונים. התמיכה שקיבלתי מכם, על בסיס יום יומי בכל הערוצים, למרות רעשי הרקע, היוותה את הדלק למוטיבציה שלי, לקום בכל בוקר ולצאת לעבודה למענכם בתקופה הקשה ביותר לתיירות בישראל אי פעם”.

אלי (מלול) מילוא, נשא את נאום הפרידה שלו מהתפקיד, בפתח ישיבת מועצת האגודה שנערכה ביום ראשון האחרון, 4/7/2021.  מילוא הפתיע את חברי המועצה כאשר הודיע שהוא מעדיף שלא להמשיך בתפקיד יו”ר האגודה וימשיך לפעול יד ביד עם מיקי מלכה, כסגן יו”ר וגזבר האגודה.  “את כל המשימות החשובות שעומדות לפנינו אני אבצע ביחד עם מיקי מלכה, שבעוד זמן קצר ימונה ליו”ר של אגודת מורי הדרך בישראל.  ביחד, אין בי ספק שנוכל לבצע את המוטל עלינו – לשרת את מורי הדרך ולהעצים את אגודת מורי הדרך שלנו”, סיים אלי מילוא את דבריו.

בנאום מרגש, סקר את עשייתו השופעת במהלך 8 החודשים בהם שימש כיו”ר האגודה. “חשוב לי שהדברים יגיעו לכל חברי האגודה ולא רק לחברי המועצה” אמר אלי ועל כן, אנו מצרפים את הנאום, כלשונו:

“לקראת סיום הקדנציה הקצרה שלי כיושב ראש אגודת מורי הדרך, אני מבקש לפנות אל כל מורות ומורי הדרך החברים באגודה, ולהביע את תודתי עבור האמון שנתתם בי במהלך עבודתי. התמיכה שקיבלתי מכם, על בסיס יום יומי בכל הערוצים, למרות רעשי הרקע, היוותה את הדלק במוטיבציה שלי לקום בבוקר ולצאת לעבודה למענכם.
בכל בוקר מחדש, הזכרתי לעצמי, שאני שליח ציבור שלכם ופועל למענכם.

אני מבקש עוד להודות לכל 21 מורות ומורי הדרך שנבחרו למועצה החדשה ומשתתפים היום בבחירת יושב הראש אשר יוביל את האגודה לשנתיים הבאות.  מאמין שלחלקכם מחשבות ורעיונות אשר יקדמו את מעמד מורי הדרך בישראל ובמקביל את חווית התיירים/הטיילים בישראל .

בפתח ישיבת מועצת אגודת מורי הדרך בה ייבחר יושב הראש שיוביל את האגודה בשנתיים הבאות, אני מבקש לשאת דברים לסיכום פעילותי למענכם.

אני, אלי (מלול) מילוא, מורה דרך מהוותיקים בארץ. בן  64 ונולדתי בטירת הכרמל להורי מזל ושמואל מילוא, אשר גידלו 12 ילדים, אותי ואת אחיי, לפעול תמיד מאהבה, בנתינה ומעשים טובים. אני נשוי לתמר, וביחד אנחנו הורים לעשרת ילדינו. ממש בימים האחרונים קיבלנו לטיפול תינוקת ממשפחת מצוקה, ואנחנו מאושרים מהיכולת שלנו להעניק אהבה לנשמה נוספת.

אני בעל תואר מוסמך במדעי המדינה, משפטים והיסטוריה של עם ישראל. ניהלתי שמורות טבע ומחקר ביולוגי ברשות הטבע והגנים ועבדתי כמחנך ומורה  28שנים. משנת  2018כיהנתי כחבר מועצת ומזכירות באגודת מורי הדרך.

ביוני  2020 מוניתי כמנכ”ל והחל מיום 1 באוקטובר ,2020 הנני מכהן כיושב ראש אגודת מורי הדרך בישראל. אגודת מורי הדרך בישראל נוסדה בשנת 1982 כארגון בתוך ההסתדרות והחל משנת 1986 פועלת כארגון מקצועי עצמאי המשמש למעשה כאיגוד המקצועי של מורי הדרך בישראל.

אני הייתי גאה לעמוד בראש הארגון המקצועי של מורי הדרך בישראל.

אגודת מורי הדרך היא האיגוד המקצועי הנאבק ושומר על זכויות מורי הדרך, על תנאי עבודתם ועל מיצובם המקצועי ותדמיתם. אנחנו הגוף המייצג את כלל מורי הדרך, בכל הקשור לעריכת הסכמי עבודה קיבוציים ולכלל תנאי עבודתם ותעסוקתם.

במקביל לשמירה ושיפור תנאי ההעסקה של מורי הדרך, פועלה האגודה בראשותי, לקדם את המשך התפתחותם של מורי הדרך, על ידי קיום קורסים, הרצאות, סיורי לימודים, הפצת תכני הדרכה ומידע מקצועי ועוד כהנה פעילויות בתחום זה.

לצורך מימוש המטרות, גיבשתי את ה”אני מאמין שלי” ולאורו פעלתי:
1. אני מאמין בעבודה משותפת ושקיפות תוך שילוב נציגים מהקהילות המגוונות של מורי הדרך.
2. בראש מעייני רווחת מורי הדרך ופעלתי ליצירת פלטפורמות תעסוקה מול מעסיקים ומתן סיוע למורי דרך בכל תחום מול הרשויות.
3. אני מאמין בחשיבה יוצרת ומתחדשות.

  1. אני מאמין בעבודה ימים ולילות בהתנדבות כדי לשפר את התרבות הארגונית החסרה באגודה.
  2.  אני מאמין שאיגוד מקצועי גדול ומאוחד יוכל לאתגרים החדשים בתום עידן הקורונה מול רשויות המדינה והחוק.
  3. אני מאמין בתרומה והתנדבות למען הקהילה, ולבעלי צרכים מרובים בפרט.


אדגיש כי אני מנהל ארגון, המבוסס כמעט כולו על מתנדבים ומעט מקבלי שכר:

חלק מצוות ההנהלה, והחברים קיבלו ממני מינוי בכתב, לפעול במשימות ובתפקידים. כולם ביצעו את המשימות מתוך שליחות אמיתית ואמונה כי מורי הדרך בישראל הם “חוד החנית” התורמים לחוויית התייר, לחוויות יפות עבור מאות אלפי תיירים מישראל ומחוצה לה ובכך מניעים את כלכלת התיירות בישראל.

מייד עם קבלת המינוי כיושב ראש אגודת מורי הדרך בישראל, נפתחה הדרך למימוש תפישת העולם שלי לקידום מורי הדרך והעשייה.

הימים היו אז ועדיין ימים קשים של משבר שהתיירות בישראל לא ידעה כמוהו מעולם. ימים של שיתוק מוחלט של כל העשייה שלנו, כאשר אנחנו, מורי הדרך היינו הראשונים לאבד את עבודתנו. וזה לא השתנה מאז פרוץ המשבר. כאשר רוב המשק הישראלי חזר לעבודה כמעט מלאה, אנחנו נותרנו מאחור.

המציאות הזו זימנה ומזמנת אתגרים קשים ביותר עימם אגודת מורי הדרך לא התמודדה מעולם!!

במהלך  החודשים בתפקידי, נכון זה לא הרבה, הקשבתי ולמדתי הרבה מאוד. למדתי מכם, מורי הדרך הנפלאים, בשיחות הרבות שהיו לנו בהם שוחחנו, על רעיונות שלכם להתקדמות ולשיפור במצבנו. הייתי קשוב לכל אחד ואחת מכם, בכל יום בשבוע. המטרה שלי הייתה אחת –  לעזור ולסייע לכל מי שזקוק לעזרה. למדתי שהארגון שלנו הוא ארגון חזק ושיש קבוצה חזקה של אנשים טובים שמוכנים תמיד לבוא ולסייע.

 

בצד זאת, גיליתי שיש ביננו גם אחרים. בינהם, מבכירי נושאי התפקידים באגודת מורי הדרך, אשר עשייתי המבורכת היתה לצנינים בעיניהם, ולא בחלו בשום דרך כדי לנסות ולהפריע לטרפד את העשייה!!


זה לא סוד שקשה היה לפעול באחת התקופות הקשות של ענף התיירות והטיילות בארץ, כשלנגד עיניי מתהווה מציאות שהעתיד שלה לוט בערפל. מורי דרך מחוסרי תעסוקה כי עיקר עיסוקנו הוא תיירות נכנסת, מי כעצמאיים ומי כשכירי יום, תפקידי כיושב ראש האגודה בארגון עובדים מקצועי היה  לחשוב על המציאות  בהווה וגם על העתיד כאחד.

כיו”ר הנחתי ופעלתי ליצירת פלטפורמה ללימודים בזום ובסיורים לימודיים להכשרות שונות במגוון נושאים בהם השתתפו כ-5.000 חברים. אחת ההכשרות המיוחדות שקידמתי היתה הכשרה במיתוג אישי ישראלי למורי הדרך מסלול הכשרה דרך לה”ב ובנק הפועלים שהשתתפו בו 45 מורי דרך שלמדו מה זה ניהול עסקי ומיתוג אקטיבי.

התרוצצתי בין פגישות עם בעלי עניין ודעה,  כדי ליצור שיתופי פעולה מניבי תעסוקה והתפתחות מקצועית ויצרתי התקשרויות עם עמותות וארגונים לטובת מורי דרך נזקקים ועוד. זה לא מובן מאליו. כל מי שלקח תפקיד באגודה ותרם, כולנו צריכים להודות למאמציו למען כולנו.
בהזדמנות זאת אני קורא למורי הדרך החברים להעביר את הבשורה לחברכם מורי הדרך להצטרף לאגודת מורי הדרך האיגוד המקצועי היחיד והמוכר על י די מוסדות הממשלה כארגון היציג של כלל מורי הדרך בישראל, לחדש חברות ולהתפקד ובכך לחזק אותנו אל מול האתגרים החדשים.

העשייה שלי למען מורי הדרך החלה למעשה כבר ביוני ,2020 אז מוניתי למנכ”ל בהתנדבות של האגודה.

כחלק ממימוש ה”אני מאמין שלי,” התחלתי כבר אז לפעול למען מימוש הרעיונות. ההמשך היה כאשר נכנסתי לתפקיד יושב הראש ב-  1באוקטובר ,2020 לפני 8 חודשים.

לומר את האמת? הייתי מופתע ולא לטובה. גיליתי קופת אגודה ריקה!!
וזאת לאחר שבשנת 2019 הכנסות אגודת מורי הדרך עמדו על כמיליון שקלים !!!
גיליתי חובות לספקים שאין כסף לפרוע אותם !!!

אגיד את האמת? גם כיום אני לא יודע עד הסוף מה עשו עם כל הכסף ואני מתכוון להמשיך ולבדוק זאת בנאמנות לכם, מורי הדרך, בשבועות הקרובים.

פניתי במכתב לרשם העמותות לפני כחודש על מנת שיסייע בידי לבצע בדיקה מקיפה של ספרי החשבונות של האגודה, תחום עליו היה ממונה הגזבר היוצא מוטי אפרתי.  בידי תסייע חברת עמותה בהתנדבות רואת החשבון ומורת הדרך ניצה ג’אן.
כאשר התחלתי לבדוק ולשאול שאלות, החלו חברי מועצה ומזכירות מסויימים וגזבר האגודה היוצא מוטי אפרתי לתקוף אותי בכל דרך אפשרית. אולי קיוו שאתייאש מלבדוק ולשאול שאלות. אבל אני הייתי ועדיין נחוש להבריא את האגודה !!! האמנתי ועדיין מאמין במילוי חובותיי כלפיכם, חברי האגודה.

במקביל להתמודדות עם הנושא הכספי שכמעט שיתק את האגודה שלנו, הייתי נחוש לקדם גם את הנושאים החשובים שעל הפרק – טיפול במורי הדרך בתקופת המשבר והתנעה מחדש של התיירות.

במקביל לטיפול בבעיות האקוטיות, פעלתי כל הזמן למען קידום תהליכי שינוי והתחדשות.

לאחר שנים בהם אתם, מורי הדרך, לא הייתם מודעים לנעשה באגודה שלנו, אחד הדברים הראשונים שעשיתי היה להקים את מערך העברת המידע מהנהלת האגודה אליכם דרך הטלגרם בסיועו של חבר האגודה רוני פלד ועל כך אני מודה לו מאוד.
נשכרה יועצת מדיה וביחד עם מורי דרך שהתנדבו לעזור:
1. הוקם אתר אינטרנט חדש ומודרני ובו תכנים רלוונטים לעבודה שלנו
2. הוקם ניוזלטר המופץ כל שבוע ובו דיווחים על העשייה של הנהלת האגודה
3. שופר לאין ערוך מערך הדיוור בהודעות דואר אלקטרוני
5. הוקמו קבוצות ווטסאפ שמהותן היתה אמורה להיות העברת מידע וידע לחברי האגודה.
6. הוקם מערך דוברות.
7. הוקמה מערכת עיתונאית לצורך חידוש מגזין אגודת מורי הדרך. מייד לאחר הבחירות ליושב ראש החדש, תוכל מערכת עיתונאית זו לשוב לעבודה, לאחר שיוסרו כל המכשולים אותם הציבו חברי המזכירות ומועצה שונים.

8.הוכפל מספר חברי האגודה !!! בעקבות מאמצי שיווק משמעותיים.

כל הפעולות האלה בוצעו בהוצאה מינימאלית של כספים, כמתבקש ממצבה הכספי הקשה של האגודה.

לא אכחיש כי המשימה לא היתה קלה. זמן קצר לאחר שהתחלתי בתפקיד, הפכה מזכירות אגודת מורי הדרך לעומתית. כלומר– חברי מזכירות האגודה וחברי מועצה התנגדו כמעט לכל פעילות שלי. המטרה היתה אחת למנוע ממני לעבוד למענכם.


למרות זאת, המשכתי בנחישות למימוש המטרות.

1. מיד עם תחילת כהונתי כמנכ”ל והמשך כיו”ר הקמתי את מערך יד בידשנותן מענה דיסקרטי לחברי אגודה שנקלעו לקשיים.
2. אני משתתף בכל וועדות הכנסת, בישיבות מנכ”לי משרדי הממשלה ודואג לייצג את צרכי מורי הדרך.
3. הצלחנו להמשיך ולקיים את מערך השתלמויות ה”זום” למרות המשבר בניהולו.
4. מיד כשהיה אפשרי, חידשנו את סיורי העשרה של האגודה. גיליתי בעיה שלא נעשה ביטוח. לשמחתנו לא קרה כלום בשטח, אחרת היו תובעים את האגודה. חידשתי את הביטוח לסיורים אלה ומנעתי את הסיכון ממורי הדרך המדריכים והמשתתפים בסיורי אלה.
5.  עסקתי בכיבוי שרפות: תשלומים לספקים וחובות בערך של 138 אלף, פיטורי מזכירות, פיטורי יועץ מס, שינוי מיקום וחיסכון עליות, קניית ביטוח צד ג ואחריות מקצועית לאגודה לפעילות בשדה וכזכיין.
7. נכנסתי לעבודה רצופה ושיתוף פעולה מצוין עם יוסי פתאל, יו”ר לשכת תיירות נכנסת.
8. ביוזמתי – הוכן מתווה של ארגון גג בתיירות שהוגש לשר האוצר  ומנכ”ל משרד ראש הממשלה היוצא
9. ביחד עם לשכת מארגני תיירות נכנסת, הכנו מתווה כניסת תיירים לישראל שעדיין נתקל בקשיים מול משרד הבריאות.
.9 יזמתי ביחד עם  ל.ה.ב. שינוי חקיקה בצו סיווג מעסיקים למען בעלי רכב אשכול למתן דמי אבטלה.
10. ביחד עם משרד התיירות ושרת התיירות היוצאת, אורית פרקש-הכהן, הייתי שותף לתוכנית הקצאת 10 מליון שקלים לצורך העסקתם של מורי הדרך כמדריכים בשמורות הטבע.
11. הקמתי את מערך אתם לא לבדהמסייע בחבילות מזון ותלושי מזון למורי דרך הזקוקים לכך. הצלחתי לרתום עמותות וגופים לעזרה כגון עמותת לתת, עמותת תגליות, שטראוס, הסתדרות כללית, קיבוץ שדות ים. מאות מורי
דרך טופלו קיבלו וממשיכים לקבל סיוע.
12. הקמתי ארגון גג של כל התיירנים בענף.
13. פעלתי ופועל מול קרן גולדמן, ראש תחום השתלמויות והכשרות במשרד התיירות להסבה של מורי דרך אקדמאים ביחד עם מכללות, וגם בתחום הכשרות והעשרות בשפות נדרשות, בתחום הכשרות בדיפלומטיה ציבורית.
14. חבר בשולחן העגול של משרד הבריאות: בנושאי מורי דרך ויציאה לשטח והיינו שותפים ליצירת התו סגול. חלק מהצעותינו התקבלו כמו שינוי סטטוס המקומות באוטובוס סיור, קפסולות הדרכה והתשלום.
16. עבדתי מול בתי ספר לתיירות בהכנת תוכנית להכשרות חדשות. בוצעו 4-פגישות מול גבריאל מלכה וצוות המשרד, מול צוות ההוראה באורט ווינגייט בוצעו 3-פגישות להובלת הכשרות גם שם.
17. נתבקשתי ממנכ”ל בנק לאומי להוציא לפועל יוזמה ליציאת מטיילים לשטח במימון הבנק. לצורך הביצוע בחרתי צוות מנצח להפקת הפרוייקט חסר התקדים ובזמן קצר שלא נעשה מעולם באגודה. סיורי פסח אלו, העניקו ימי עבודה למאות מורי דרך שעבדו בפרוייקט המשותף עם בנק לאומי!! עבור פרוייקט “יוצאים לדרך” עליו קיבלה האגודה בונוס כספי של 12 אלף שקלים מהבנק בגין שביעות רצון והערכה של הנהלת הבנק לביצוע שלנו. לאגודה נכנס מהפרויקט 98 אלף שקל  !!ויש שיראו בה גולת הכותרת של עבודתי למענכם.

 

לסוף סקירה זו אציין את אחת הפעולות החשובות ביותר שלי : מתוך אמונה כי אגודת מורי הדרך צריכה לייצג את כלל מורי הדרך ומתוך ראיית חשובות בשיתוף הדור הצעיר של המדריכים בעשייה הציבורית למען כולם הקמתי את תא מורי הדרך הסטודנטים והצעירים באגודה!!!,

מבין חברי המועצה החדשים המתחילים כהונתם היום, יש ייצוג מרשים למורי דרך צעירים, שביחד עם הותיקים יותר ימשיכו להצעיד את האגודה להצלחתה גם בעתיד.

לסיום דברי:
1. מאחר ואני רואה כמטרה ניהול תקין של האגודה ויצירת תרבות ארגונית.
2. מאחר ויש לבצע בדחיפות ביקורת מעמיקה על עומק ההתחייבויות שניתנו לספקים חיצוניים כגון:
 ·העלויות של המשרד וכדאיות מיקומו בתל אביב .
· חניה.
 ·ארנונה. עד רגע זה לא קיבלנו השתתפות כמתבקש מחוק צו החירות של הקורונה.
· חשמל.
 ·תקשורת ומחשוב.
3. מאחר ויש לבדוק סיום התקשרות עם יועמ”ש וקבלת הצעות מחיר ליועמ”ש חדש ומה העלות הקיימת והמתוכננת.
4. מאחר ויש לבדוק ולבחון כל התקשרות עם כל ספק חיצוני הנותן שירות לאגודה, ובדיקה האם ניתן לקיים זאת בעלויות נמוכות יותר או בהתנדבות.
5. מאחר ויש לבדוק עניין שכר העובדים וכדאיות העסקה בעת הזו.
6. מאחר ויש למנות מנהל לחשבון העסקי (זרוע כלכלית) ולהכין תוכניות להכנסות מפעילות יזומה או שת”פ.
7. מאחר ויש לבדוק כיצד למקסם את הכנסות האגודה מפעילות אל מול החברים.
8. מאחר ויש לבצע חשיפה יזומה לקריאה וגיוס חברים חדשים לאגודה כחלק מהגדלת ההכנסות וחיבור כלל מורי הדרך לעמותה.
9. מאחר ויש ליזום חידוש ההתקשרות עם בנק לאומי להמשך המיזם “יוצאים לדרך.”

  1. מאחר ואני בחיי נקי כפיים ולא דבק בי רבב, החשיפה של מחדלי היו”ר הגזבר ומורשי חתימה האחרונים, הם עבורי הכרח השעה ועדיין לא הסתיימו המשימות בנושא.

לאחר התלבטויות רבות, ומתוך ראיית טובתה של אגודת מורי הדרך.

מתוך ראיית החשיבות של חיבור ואיחוי הקרעים והשסעים בין מורי הדרך.

מתוך ראיית החשיבות של האגודה ולא החשיבות של אלי מילוא.

מאחר ואני, אין בי אגו וגם לא לימדו אותי הוריי להיות כוחני, אכזר, או חלילה דורסני ופוגעני במזיד, ואני רואה את טובת האגודה.

 החלטתי שלא להתמודד על תפקיד יושב הראש היום, אך אינני עוזב את העשייה באגודת מורי הדרך.

בכוונתי להמשיך לפעול כסגן יושב ראש, עם סמכויות של מנכ”ל ואחראי על התקשרות מול גורמי חוץ.
בנוסף לכך – ומתוך ראיית מחוייבות לתחום הכספי הדורש חקירה מעמיקה ופעולות נוספות שיתבררו בהמשך הדרך, אני מציע עצמי לכהונת גזבר אגודת מורי הדרך והובלת השיקום הכספי והחזרת הכספים שנלקחו מהאגודה שלא כדין.

בסיום דברי אני מבקש להודות לכל האנשים הטובים שסייעו בידי להצליח לסייע למורי הדרך חברי האגודה.
תודה לאלו מבין חברי המועצה ומבין חברי האגודה אשר פעלו ביחד איתי להצליח ליזום ולעשות גם בתוקפה קשה זו לנו.
תודה לארגון לה”ב וליו”ר רועי כהן. לרשימה המשותפת, לליכוד ולמפלגת העבודה ולכל הגורמים אשר פתחו דלתם והיו קשובים וניסו לעזור לנו בעת הזו.

את כל המשימות החשובות שעומדות לפנינו אני אבצע ביחד עם מיקי מלכה, שבעוד זמן קצר ימונה ליו”ר של אגודת מורי הדרך בישראל.  וביחד, אין בי ספק שנוכל לבצע את המוטל עלינו לשרת את מורי הדרך.

תודה לכולכם

שלכם אליהו (מלול) מילוא

יו”ר אגודת מורי הדרך