כלי נגישות

במהלך 1917 התרחשו קרבות עזים בשערי ארץ-ישראל, בין עזה לבאר-שבע, לפני ההבקעה צפונה של צבאות אלנבי, אל יפו וירושלים. נתיב האנז"ק הינו מסלול באורך כ-100 ק"מ המשחזר תחנות הקשורות לאותה מערכה, לרבות הנתיב בו עברו הפרשים האוסטרלים בדרכם לבאר שבע, ולהסתערות הרכובה על העיר, שהייותה את אקורד הסיום של קרבות הענק סביב העיר. אתם מוזמנים לבקר באתרים המרתקים הקשורים בהיסטוריה של קרב זה. המסלול שולט לפני כעשור ועבר לאחרונה שיפוץ, לקראת מלאת 100 שנה למערכה, והטקס הממלכתי  האוסטרלי/ניו-זילנדי המרשים שנערך לציון האירוע, בהשתתפות משלחות אוסטרליות וניו-זילנדיות רבות, אשר כלל גם חנוכת מרכז מבקרים.

הסיור בהדרכת ערן תירוש – יו"ר העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל

תכנית ההשתלמות:
07:45 התכנסות ורישום בתל-אביב – בדרך נמיר ליד החנה וסע, בתחנות עם הפנים צפונה​
08:00 יציאה מתל אביב – אנא הגיעו בזמן! האוטובוס לא מחכה למאחרים!
08:20 איסוף בשפירים
08:45 איסוף בצומת אשקלון
09:00 מפגש ביד מרדכי, הפסקת בוקר עצמאית
– החזרה תהיה דרך אותן תחנות.

09:30 יציאה לסיור בנסיעה לאתרי הטיול: בארי – דרך הבשור – ביר עסלוג – גבעת שובל – תל-באר שבע – נחל באר-שבע ואתר ההסתערות של הפרשים האוסטרלים – הפסקת צהריים עצמאית – גן אלנבי – מרכז המבקרים ובית העלמין הצבאי של חבר העמים הבריטי בבאר-שבע – קו העמדות העות'מאני ממערב לעיר – פארק החייל האוסטרלי.

שימו לב – הכלכלה בהשתלמות היא עצמית (הביאו כריכים ותינתן הפסקה במרכז באר-שבע לקניית מזון!)

מחיר: 60 ש"ח לחבר אגודה
100 ש"ח למי שאינו חבר חבר 

סיכום ההשתלמות:

בתאריך 16 במאי הוציאה האגודה בשיתוף עם יו"ר העמותה למלחמת העולם הראשונה מר ערן תירוש – מורה דרך בעצמו, השתלמות תכנית מרתקת בנושא "נתיב האנז"ק בדרום"
התייצבו בבוקר 36 מורי דרך נמרצים, הם באו עם דיעה מוצקה וברורה על חלקה של האנז"ק בכיבוש באר-שבע, והם היו בטוחים שהם יודעים הכל על מה שקרה שם!
והנה הפתעה גמורה, ערן לימד אותנו שלא תמיד, מה שרואים מכאן, רואים גם משם. 
ערן הוביל אותנו בשבילים המפותלים של התודעה ההיסטורית שיצרה מלחמת העולם הראשונה, ובעיקר על מה שיצרו האוסטרלים, סביב הקרבות שלהם.
התחלנו את ההשתלמות ביד מרדכי ועקבנו אחר נתיב האנז"ק בדרום, דרך מערך הכוחות הבריטים שנפרש בסיני, כשלונות ההתקפה על עזה, וההכנות בסיני, , למדנו על האיגוף הגדול לפני ההסתערות על באר-שבע, ונסענו לאורך הציר, עם תצפית על עזה בחץ השחור, תל ג'מה, ביר עסלוג' ומרחב הלחימה האחרון, סיימנו באתר ההנצחה של הצבא הבריטי בבאר-שבע.
ההשתלמות הייתה מפרה, מעניינת, מועילה וכללה כלים רבים להדרכה מגוונת של כל הקבוצות וכל הקהלים.

תודה לערן על תובנות חדשות, על ידע עצום שהרעיף על מורי הדרך שהשתתפו בהשתלמות ונהנו מיום מלא הפתעות, אין ספק שנותרנו עם טעם של עוד.

תמונות: רביק זרם


כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

*