כלי נגישות

סיכום שנה

שנה לא פשוטה עברה עלינו, מורי הדרך וכל ענף התיירות. אנחנו עדיין מרגישים את תוצאות מבצע "צוק איתן" ובעיקר את הפעילות הביטחונית החובטת בנו שוב ושוב  לאור כל הזמן.

אנחנו מספיק חזקים להמשיך לעמוד איתנים מול המצב, למצוא את הפינה הנכונה להמשיך.

באגודת מורי הדרך הייתה פעילות ענפה בכיוונים רבים שנגעו בנו, מורי הדרך.

המשכנו להרחיב ולהעמיק את שיתופי הפעולה עם כל גורמי התיירות בישראל.

 

1. נערך מפגש עם כל מנהלי האתרים ברט"ג בקיבוץ בחן, בכנס השנתי שלהם. נערך דיון פורה והועלו שאלות הקשורות בעבודה המשותפת בנינו. שני הצדדים הבינו בסיכום איך ניתן לעבוד יותר טוב לטובת התיירים והמטיילים.

נערכה פעילות משותפת בחשיפת אתרי הרט"ג ל מורי הדרך : בקסטל, בבית גוברין, באפולוניה, בבית שערים ועוד .
יצאו פרסומיים הדדים לטובת הציבור ומורי הדרך כדי שהמטיילים יגיעו לאירועים שהיו באתרי הרט"ג.

2. עו"ד אייל רגב היועמ"ש של האגודה הצליח לסגור את תיק התביעה של חברת האינטרנט "ברוך הבא" נגד האגודה, בו נדרשנו לשלם 152000 ₪. בנוסף טיפל עו"ד רגב בפניות של מורי דרך עם בעיות פרסונליות בנושאים שונים לשביעות רצונם.

החבר דב גולדברג מטפל מזה שנים בבעיות שכר  של מורי דרך מול מעסיקים ולאחרונה הצטרפה אליו בטיפול זה חברת המועצה מזל טוב ביסמוט וטיפלו בבעיות רבות לשביעות רצונם של חברי האגודה.

3. נחתם הסכם עבודה קיבוצי עם לשכת תיירות נכנסת ל 4 שנים במטרה לשמור על יציבות ההסדר בשוק . ההסכם מציב רף תחתון לתשלום למו"ד עבור עבודתו וכולל בתוכו את כל התנאים הסוציאליים כפי שמקובל בשוק העבודה. וזאת כדי להבטיח את עתידם של מורי הדרך.

4. לאורך השנה נערכו כמה פגישות עבודה חשובות עם מר יוסי פתאל בנושא צו הרחבה, פעילות המדריכים העובדים עם קבוצות מסין, חשיבה איך פותרים את בעיית חוסר מו"ד בתחום הסיני ועוד.

5. כתוצאה ממפגשים אלו אגודת מורי הדרך בשיתוף בי"ס לתיירות בישראל בפיקוח משרד התיירות יצאו בפרסום פתיחת קורס למו"ד בעלי רישיון ללמוד יסודות השפה הסינית כדי שיוכלו להשתלב בעבודה עם הקבוצות הסיניות. יש כבר 38 נרשמים . אנו מצפים לעוד נרשמים. בהובלת הפרוייקט מנצח ינאי עוזיאל ביד רמה.

6.במשך השנה היו דיונים אינטנסיביים עם לשכת שר התיירות מר יריב לוין בנושא חוקי התיירות החדשים שהשר יוזם. בכל מה שקשור למורי הדרך – האגודה והלוביסטית  שלנו עו"ד יעל גויסקי העלו את דרישות האגודה ,שמענו את דעת השר ואנחנו נמצאים קרוב להבנה משותפת. שתזכיר החוק יעבור לוועדת שרים לחקיקה תתחיל ההתמודדות בשכנוע חברי הכנסת לתמוך בעמדותינו כדי להשיג את המיטב עבור מורי הדרך.

7. בהמשך לפגישות עם לשכת השר נערכו פגישות בין האגודה וחברי כנסת לשיחות מקדימות בנושאים הקשורים לנו. עם : איתן כבל, הראל מרגלית, גפני, טלי פוליסקוב . הפגישות הניבו : שותפות האגודה בשדולת התיירות בכנסת, והגשת הצעת חוק של ח"כ טלי פוליסקוב להחמרת קנסות על מפירי חוק בהדרכה לחאפרים ומשרדים כאחת.

8.האגודה הייתה שותפה מלאה ויוצגה בכנסת ובמשרד התיירות בנושא רכבי אשכול על ידי חבר המועצה יהודה לוי. הגענו להבנות חשובות ועדין ממשיכים לטפל בנושאים שלא נסתיימו בשבילנו. היה שת"פ מוצלח עם עו"ד יוסי שוסטר.

9.קורס מורי דרך הינו משימה לא קלה חובת ההשקעה היא עצומה לוקחת שנתיים של לימודים ואח"כ מבחנים של משרד התיירות. לסיום קבלת תעודה ממשלתית מחייבת.

במשך שנים התעודה נשלחה בדואר. האגודה הצליחה לשכנע את משרד התיירות לקיים טקס מכובד כפי שמקובל בכל מוסד אקדמי ולחלק את התעודות במעמד שר התיירות ונציגי בי"ס לתיירות ונציגי האגודה. כך מיתגנו את המקצוע את התעודה ואת השת"פ עם משרד התיירות.

השנה ב 18.9.2016 נערך פעם ראשונה לאחר 40 שנה טקס מכובד וחולקו 190 תעודות למורי דרך חדשים. מקווים שהטקס יהפוך למעמד קבוע.

10. במשך השנה האגודה ,משרד התיירות, עו"ד יונתן צבי , ואנשי המכון לאתיקה בי"ם בדיונים ארוכים עד שגובש הקוד האתי החדש תואם זמננו.

הקוד האתי מפורסם באתר משרד התיירות ויימסר במשך השנה לכל מורה דרך בעל רישיון ויהווה אבן דרך חשובה לעבודתנו החשובה מאד עם קהל התיירים והמטיילים.

השתתפו מטעם האגודה: אורי בראל, יו"ר ועדת האתיקה של האגודה, אורי קציר, והיו"ר בני כפיר.

11. במהלך חודש יולי 2016 נערכו בחירות חדשות למועצת האגודה. נבחרו חברים חדשים והאגודה התברכה בחברי מועצה ומזכירות נמרצים שכל מעיניהם הם טובת מורי הדרך וייצוגם היכן שרק אפשר ללא הבדל בסוג התיירות שאותם הם מדריכים ובאיזה נישה הם פועלים. מורה דרך הוא מורה דרך הוא מורה דרך.

12. חברי הנהלת האגודה זומנו לכל אירוע של משרד התיירות, לשכת תיירות נכנסת, התאחדות הסוכנים ,רשות הטבע והגנים, שימור אתרים בישראל, א.נ.א ועוד. כל הנציגים יצגו את האגודה בכבוד רב. זה מעיד על מיתוג מעמדנו בענף התיירות בישראל. הישג חשוב לכל מורי הדרך.

13.האגודה הייתה במספר פגישות במשרד הכלכלה לקדם את צו ההרחבה על כל שוק מעסיקי התיירות ועל כל מורי הדרך.

הנושא מתגלגל לצערי במשרדים. אנו מקווים להגיע להבנה בזמן הקרוב.

14. במשך השנה האגודה ומשטרת ישראל בעיקר בירושלים והקצין הממונה על הכנסיות והאגן הקדוש ג'וני כסאברי פועלים בשת"פ מורחב בכל הנושאים הקשורים לפעילות מדריכים "חאפרים", לא מוסמכים להדרכה. נערכו פעולות משותפות עם משרד התיירות, פעולות גלויות וסמויות שהביאו לתוצאות . מספר לא מועט של חאפרים נעצרו והוזמנו לבית המשפט בגין עברות שונות שעילת המעצר היא: הדרכה לא חוקית. בנוסף נערכו כמה פגישות עבודה לתיאום וביצוע בהמשך השנה הקרובה.

15. אגודת מורי הדרך הייתה שותפה בכנס הבינלאומי לנגישות שנערך בארץ. ייצוג האגודה בימי הכנס, מפגשים עם נציגי תיירות נגישה מחו"ל. המשך קשרי עבודה עם המערכת לנגישות ישראל.

16.מחלקת השתלמויות של האגודה בניהולו של צביקה בוכמן וכעת הצטרף אליו אריה בר, הוציא מאות מורי דרך חברי אגודה להשתלמויות מקצועיות בכל הארץ. ימים בודדים וגם קמפוס גולן בין יומיים. בנוסף נערכו ימי עיון מקצועיים בי"ם עם פרופסור בן אריה, במוזיאון מיכל נגרין, סיור והרצאה על תל אביב על ידי אילן שחורי והרצאת שיווק למורי דרך.

השנה מתוכננים קמפוס רמת הנגב, קמפוס ירוחם, קמפוס בית שאן וכביש הבקעה. פרטים יפורסמו. כל האירועים בחסות משרד התיירות.

17. נציגי הנהלת האגודה נפגשו השנה עם תלמידי קורסי מורי דרך לפני סיום הלימודים בבי"ס לתיירות בחיפה, תל אביב, מכללת לוינסקי, בית ברל, מכללת כנרת, ומכללת וינגייט. המטרה : חשיפת האגודה בפני התלמידים והסברה על חשיבות האגודה במגרש התיירות וכמובן בקשה להצטרפות כחברים באגודה. לשמחתי הרבה פעולה זו צלחה ורבים התלמידים שנרשמו כחברי אגודת מורי הדרך בישראל. 

ברוכים הבאים.

 

18. אתר האינטרנט של האגודה פעיל מאד ומבקרים בו מורי דרך רבים ובנוסף גורמי תיירות רלוונטיים. השנה יצא המגזין הדיגיטלי שחבורת מתנדבים עובדת קשה להוציא כל חודש מגזין מקצועי וחשוב למורי הדרך. ינאי עוזיאל,מוניקה רבוטניקוף רם מנשה ועוד נוספים עושים עבודה נהדרת . כיום קוראים את המגזין כ- 3000 איש וכוחנו עולה מחודש לחודש. יבורכו הפועלים במלאכה.

הנכם מוזמנים להצטרף להצלחת במגזין ובאתר על ידי הוספת תכנים מקצועיים.

אסיים את דברי : בקריאה חוזרת לכל מורי הדרך –  אגודה אחת חזקה ומאוחדת יכולה לעמוד מול כל האתגרים של מורי הדרך. פיצול כוחות, אגו מנופח, מאבקים מכוערים יובילו אותנו למצב של חולשה, ניצול הפיצול על ידי גורמי תיירות לפגוע בנו כמה שיותר חזק ומכוער.

אנו מאחלים שנה טובה לכולם,

בתקווה לתקופות וזמנים טובים יותר למען מורי הדרך

       

תגובת אגודת מורי הדרך: מורי הדרך לקהל הסיני

לשכת מארגני תיירות נכנסת פרסמה הודעה לעיתונות בה ציינה כי מורי הדרך לשוק הסיני מתנהלים בדרך לא אתית ולא מקצועית ומעמידים לסוכנים תנאי עבודה חריגים ממסגרת ההסכם הקיבוצי, באים בדרישות […]

לקראת בחירות 2019

בכנס האגודה שיתקיים ב-24.01.19 יתקיימו בחירות למוסדות המועצה. חלק מהמועמדים שלחו אלינו את המסרים אותם הם רוצים להעביר אליכם לפני הבחירות, כדי שתוכלו לגבש דעה ולהצביע עבורם. חשוב להצביע לרשימה […]

חניית רכבי אשכול בנמל התעופה בן- גוריון

בשורה למורי הדרך הנוהגים ברכבי אשכול: ברשות שדות התעופה ביטלו בתחילת השנה את החניות המיוחדות לרכבי אשכול, מסיבות השמורות עימם. אגודת מורי הדרך נכנסה לעובי הקורה, ובפגישה שנערכה במשרדי הרש"ת […]

משולחן האגודה, יוני 2018: הוראות ביקור בעיר העתיקה ובהר הבית

משולחן האגודה, יוני 2018: הוראות ביקור בעיר העתיקה ובהר הבית החודש התקיימה פגישה חשובה במשטרת מרחב דוד (העיר העתיקה) בהשתתפות נצ"מ חיים שמואלי, מפקד העיר העתיקה בירושלים, וצוות קצינים ממלאי […]

משולחן האגודה – 26.03.18

לקראת החג הקרב ובא אלינו, הנהלת האגודה ואני רוצים לברך את כל החברים ומורי הדרך בישראל בחג פסח כשר ושמח. המון בריאות, פרנסה טובה בטיולים ומטיילים חביבים בכל שבילי הארץ! […]

מורי הדרך יוצאים למאבק ציבורי להגנת המקצוע והפרנסה

צו 8 למורי הדרך בישראל: לא למתחזים! לא לחאפרים!                                 מורי הדרך בישראל יוצאים למאבק […]