כלי נגישות

ד"ר צביקה צוק – אחראי על תיק אונסקו ברשות הטבע והגנים

ראיתי ביום שישי בבוקר את השידור החי של הכרזת מערת המכפלה וחברון כאתר מורשת עולמית בסכנה, פלסטינאי. שוב בלטה הפוליטיזציה החד צדדית של מרכז המורשת העולמית של אונסקו הנמשכת כבר שנים נגד ישראל החל מההכרזות הראשונות של מצדה, עכו, תל אביב, דרך הבשמים, הכרזת כנסיית המולד, הכרזת בתיר וכעת מערת המכפלה. בוועידה באיסטנבול (2016), בה לא היה אתר של ישראל או של הפלסטינאים, בלטה שוב הפוליטיזציה וההטיה הברורה לטובת הכרזות של מדינות מוסלמיות. איקומוס, (הגורם המקצועי בתחום התרבות, אשר כמעט תמיד ועדת המורשת של אונסקו מקבלת את עמדתו המקצועית), לא המליץ להכריז אתרים במדינות מוסלמיות, אך הוועדה העניקה שדרוג לאתרים אלו תוך זלזול באיקומוס. מדינות מוסלמיות תמכו, מדינות שרצו ביוקרה תמכו ומדינות שהתנגדו שתקו. דוברים שאך לפני כמה דקות הראו בדבקות שהם לכאורה פועלים במישור המקצועי הפכו עורם ונהיו תומכים בגלל האהדה למדינות המוסלמיות. כמשקיף באיסטנבול, זה נראה לי, שיא של צביעות וזלזול במקצועיות. חשבתי שאפשר היה לוותר על איקומוס. חשבתי שאני לא רוצה להשתתף עוד בוועידות הצבועות הללו. הירי לעבר המלון שלי באיסטנבול, (שאמנם לא היה קשור לוועידה), היה אולי סוג של רמז שאני באמת לא צריך להשתתף בהן יותר.

והנה זמן קצר לאחר מכן, הייתה ההחלטה הקשה שהר הבית אינו קשור לעם היהודי ועכשיו גם ההחלטה שמדינת ישראל אינה הריבון בירושלים.

צדק השר בנט, שהוא גם נשיא אונסקו ישראל, כשדרש להקפיא את כל הקשרים של משרד החינוך עם אונסקו. עם זאת משרד החוץ חייב להישאר בתמונה ולהיות שם כדי להמשיך ולקיים קשרים עם נציגי המדינות כדי לנסות להשפיע גם אם הסיכוי נמוך.

התהליך: המדינה שולחת תיק על האתר שנבדק מקצועית על ידי איקומוס. איקומוס גם מציג את האתר בוועידה ונותן את חוות דעתו: ממליץ או לא ממליץ או דורש תיקונים. במקרה של מערת המכפלה איקומוס במפורש לא אישר את שלושת הקריטריונים של הערך העולמי היוצא מן הכלל כפי שהוגש. אבל ההחלטה נתונה בידי ועדת המורשת אשר בה נציגי 21 מדינות החברות בוועדה, שהחלטתן קובעת ללא יכולת להטיל וטו וללא יכולת של התערבות של מרכז מורשת עולמית של אונסקו (ב-21 המדינות יש כמה מדינות ערביות כמו כווית, תוניסיה ולבנון ועוד מדינות שתומכות בערבים בגלוי כמו קובה וקזחטן וכאלו שתומכות בנסתר). מרכז מורשת עולמית של אונסקו קבע את הכללים והגולם קם על יוצרו. אין מנגנון לנטרל החלטות הזויות ושקריות ויכולתו להשפיע מצומצמת ביותר כך שגם אמירות חסרות בסיס עובדתי אינן ניתנות להכחשה. כאשר הוכרזו מערות בית שערים שאל אותי הנציג הפלסטינאי (בשיחה אישית אחרי ההכרזה) אם יש הוכחות שהמערות יהודיות? תארו לעצמכם שהם היו מתנגדים להכרזה ואומרים שהמערות של מוסלמים וכולם היו מאמינים להם!

אנחנו 'עם לבדד ישכון' ועדיין צריכים להיראות ולהשמיע. שגריר ישראל באונסקו, כרמל שאמה הכהן, נאם באומץ רב ובדרך ייחודית לאחר ההחלטה על ירושלים ולאחר ההחלטה על חברון. הוא ביקש מכל המשתתפים בוועידה לעמוד דקה דומיה לזכר קורבנות השואה (הוועידה בקרקוב סמוכה לאושוויץ-בירקנאו). רובם עמדו אבל מיד אחר כך ביקשה קובה לעמוד דקה דומייה לזכר ההרוגים של הפלסטינאים מידי ישראל ולא מעט גם כיבדו בקשה הזויה זו. כרמל שאמה הכהן כינה זאת "קואליציה של כנופיות" והתכוון למדינות ערב ותומכיהם הנגלים והנסתרים.

 

בשידור בטלוויזיה של ערוץ 10 אמר מואב ורדי שלכאורה מרכז המורשת העולמית של אונסקו ידיו כבולות וההחלטה נתונה לידי המדינות חברות. באופן מעשי זה כרגע נכון אבל מי שהתחיל עם זה היה האו"ם שהכניס את הפלסטינאים כמדינה חברה. אני בטוח שמנכ"לית אונסקו אירינה בוקובה, יו"ר מרכז המורשת העולמית פרנצ'סקו בנדרין ומנכ"לית מרכז מורשת עולמית מכטילד רוסלר לא פיללו שהם יגיעו למצב שהם מייצגים גוף מקצועי, לכאורה טהור, אך בסופו של דבר הכל פוליטיקה. העובדות הן שעבודה של אנשי מקצוע כמו אלו שעובדים באיקומוס וכמו שלנו, שהשקיעו מאמץ עצום שבא לידי ביטוי, בין השאר בהכנת תיקי הכרזה מקצועיים שזכו לשבחים, מגיעים בסוף ההליך המורכב לידיים של ועדה המורכבת ברובה מנציגים של מדינות עוינות ומתקבלת בזלזול ובמתקפות של שקרים פעם אחר פעם.

אני חושב שזו בושה שעד היום לא מצאו במרכז מורשת עולמית כל דרך או מנגנון שינטרל את הפוליטיזציה הזו. צריך למצוא דרך הגיונית שתבטל או תצמצם החלטות ההזויות חסרות בסיס עובדתי.

מנהל של גן לאומי אחד, שהוכרז כאתר מורשת עולמית, שאל אותי אם להוריד את דגל המורשת עולמית שניצב בכניסה לגן הלאומי (יש 11 אתרי רט"ג שהם אתרי מורשת עולמית) ואמרתי לו שבשום אופן לא!

אנחנו הגענו להכרזות של אתרינו בזכות ולא בחסד. השקענו אנרגיות רבות וכסף רב ועשינו עבודה מקצועית.

ואילו 3 ההכרזות של הפלסטינאים היו במחטף על רקע פוליטי וניצול המעמד, תוך כדי הבהרה שהאתר בסכנת הרס בגלל מדינת ישראל.

תלמיד שמקבל תעודת הצטיינות בבית ספר לא יוותר עליה אפילו אם מנהל בית הספר יואשם אחרי זה באונס.

ההכרזה של אתר היא נצחית (אם לא פוגעים בו), והיא הרבה מעל ומעבר למעמד של הוועידה ומרכז מורשת עולמית. אנו נמשיך להחזיק בגאווה בתואר שקבלנו, אך לא נמשיך לקדם שום אתר שלנו בשלב זה על פי החלטת השר בנט. נמשיך לשמור על האתרים המוכרזים, על ערכיותם ומקוריותם, לנו ולדורות הבאים.

 

תגובת אגודת מורי הדרך: מורי הדרך לקהל הסיני

לשכת מארגני תיירות נכנסת פרסמה הודעה לעיתונות בה ציינה כי מורי הדרך לשוק הסיני מתנהלים בדרך לא אתית ולא מקצועית ומעמידים לסוכנים תנאי עבודה חריגים ממסגרת ההסכם הקיבוצי, באים בדרישות […]

לקראת בחירות 2019

בכנס האגודה שיתקיים ב-24.01.19 יתקיימו בחירות למוסדות המועצה. חלק מהמועמדים שלחו אלינו את המסרים אותם הם רוצים להעביר אליכם לפני הבחירות, כדי שתוכלו לגבש דעה ולהצביע עבורם. חשוב להצביע לרשימה […]

חניית רכבי אשכול בנמל התעופה בן- גוריון

בשורה למורי הדרך הנוהגים ברכבי אשכול: ברשות שדות התעופה ביטלו בתחילת השנה את החניות המיוחדות לרכבי אשכול, מסיבות השמורות עימם. אגודת מורי הדרך נכנסה לעובי הקורה, ובפגישה שנערכה במשרדי הרש"ת […]

משולחן האגודה, יוני 2018: הוראות ביקור בעיר העתיקה ובהר הבית

משולחן האגודה, יוני 2018: הוראות ביקור בעיר העתיקה ובהר הבית החודש התקיימה פגישה חשובה במשטרת מרחב דוד (העיר העתיקה) בהשתתפות נצ"מ חיים שמואלי, מפקד העיר העתיקה בירושלים, וצוות קצינים ממלאי […]

משולחן האגודה – 26.03.18

לקראת החג הקרב ובא אלינו, הנהלת האגודה ואני רוצים לברך את כל החברים ומורי הדרך בישראל בחג פסח כשר ושמח. המון בריאות, פרנסה טובה בטיולים ומטיילים חביבים בכל שבילי הארץ! […]

מורי הדרך יוצאים למאבק ציבורי להגנת המקצוע והפרנסה

צו 8 למורי הדרך בישראל: לא למתחזים! לא לחאפרים!                                 מורי הדרך בישראל יוצאים למאבק […]