התגלתה דלת בית מסחר בתחנה המרכזית הישנה בת"א שהופצצה על ידי המטוסים המצריים במלחמת השחרור – היום לפני 70 שנה

כותב שורות אלו, לאחר תחקיר מעמיק ובמפתיע, איתר באחת החנויות סביב איזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב, שרידים מהפצצת המטוסים המצריים על התחנה המרכזית בתל אביב במלחמת השחרור, כמה ימים לאחר  הכרזת המדינה. דלת הברזל של החנות, מחוררת כולה מהפגיעות של המטוסים המצריים, שרדה כמעט בשלמותה

דלת הברזל בבית מסחר הכח מנוקבת הכדורים מפגיעות המטוסים המצריים. כפי שצולמה השבוע ע"י אילן שחורי

מאת אילן שחורי

התחנה המרכזית הישנה של תל אביב, עמדה 4 ימים לאחר הכרזת המדינה, ב-18.5.1948, השבוע  (יום שישי הקרוב) לפני 70 שנה,  במוקד של הפצצות קשות של מטוסי חיל האוויר המצרי. 41 איש נהרגו ועשרות נפצעו. היה זה היום הרביעי ברציפות בו תל אביב הופצצה מהאוויר, אירועים קשים שהחלו בשבת בבוקר, פחות מ-24 לאחר הכרזת המדינה.

מראה התחנה המרכזית  בת"א כשעה קלה לאחר הפצצת המטוסים המצריים ב18 במאי 1948

70 שנה חלפו, וכותב שורות אלו, לאחר תחקיר מעמיק ובמפתיע, איתר באחת החנויות סביב איזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב, שרידים מאותה הפצצה מצרית קשה. דלת הברזל של החנות, מחוררת כולה מהפגיעות של המטוסים המצריים, שרדה כמעט בשלמותה. חורי הירי וכיפוף הברזל נראים היטב. הדלת עצמה, הוסתרה שנים רבות מאחורי מיכלי אשפה עירוניים, אך מעליה אי אפשר שלא להבחין בשלט קטן, המנציח את האירוע. אותו תלה לפני כעשרים שנה בעל החנות כיום.

אוטובוסים פגועים בתחנה המרכזית בעקבות ההתקפה המצרית

מדובר ב"הכח קרמיקה", בית מסחר לקרמיקה, ברחוב השומרון 2, פינת מנחם בגין 26 בת"א, שהוקם ב-1932 על ידי משפחת עולים מאירופה שהגיעו בראשית שנות ה-30, בעליה החמישית, מתוך חזון ואמונה שבכח תיבנה הארץ, ומכאן שם בית המסחר שהקימו. פחות משמונה שנים, בבוקר יום שלישי, ה-18 במאי 1948, 4 ימים לאחר הכרזת המדינה. תקפו המטוסים המצריים את התחנה המרכזית ופגעו ישירות גם בבית מסחר "הכח".

פינוי הנפגעים תוך כדי הפצצת המטוסים המצריים בתחנה המרכזית

יהודי קשיש, שנהג בתלת אופן ועבר ליד הכניסה לבית המסחר נהרג מפגיעה ישירה. במקום פרצה שרפה גדולה. עדות על הרגעים הקשים השמיע לפני שנים אחדות הנגד של בעלי המקום, שהיה ברור צעיר בעת ההתקפה המצרים ועזר למשפחתו. הוא כיום תושב דרום אפריקה. לדבריו ראה בברור את הטייסים המצריים יורדים ויורים לעבר החנות והוא וחבריו שעמדו לידו לא חששו עד כדי שעשו לטייס המצרי תנועות מגונות עם הידיים.

שמוליק מינקה, הבעלים של "הכח" קרמיקה כיום, ליד הדלת מנוקבת הכדורים (צילום: אילן שחורי)

כאמור ההתקפה על התחנה המרכזית ב-18 במאי, היה היום הקשה ביותר שעבר אותה תקופה על תל-אביב. סביב התחנה המרכזית נפגעו רבים.  עוברי אורח נותרו פגועים בכבישים ובדרכים שעות ארוכות. רבים מהם היו הרוגים. גם עגלות עם סוסים נפגעו ואף במהלך ההפצצה נפגע אוטובוס הקומתיים של דן, האוטובוס היחיד האנגלי שהיה אז ברשות החברה. בסך הכל נהרגו בימי ההתקפות של המטוסים המצריים, לפני ואחרי ההתקפה על התחנה המרכזית כ-150 איש  מקרב תושבי העיר.

שלט הזיכרון שנתלה לפני כעשור בפתח בית מסחר "הכח" (צילם: אילן שחורי)

לאחר מלחמת השחרור שוקם בית המסחר "הכח", שספג בהתקפה פגיעה ישירה. שש שנים מאוחר יותר, ב-1954 הוא נמכר למשפחת מינקה שהמשיכה את פעילות בית המסחר. לימים לקח את בית המסחר לידיו, בן המשפחה, שמואל (שמוליק) מינקה שלפני כעשור החליט לבצע שיפוצים בבית המשחר, החליף תריסים ודלתות ואז גילה את דלת הברזל מנוקבת הכדורים. באותה תקופה ביקר במקום גם הנכד של המייסדים, שסיפר לשמוליק על מאורעות אותו יום של התקפת המטוסים המצרים. לכן החליט שמוליק (הנשוי לליאורה מינקה, יו"ר תנועת "אמונה" במפד"ל)  לשמר את דלת הברזל מנוקבת הכדורים ואף לתלות בסמוך שלט מתכת קטן המספר את סיפור האירוע.

ראו גם  מאמרו של אילן שחורי מלחמת העצמאות – כשהמצרים הפציצו את תל-אביב

http://www.mytelaviv.co.il/HafzazaTlv48

צילם וכתב אילן שחורי