כללי.

בשנת ה- 90 למלחמת העולם הראשונה, השנה היא שנת 2007, חברו קק"ל וידידי קק"ל אוסטרליה, לרעיון שהגתה העמותה לשימור מורשת העולם הראשונה בארץ, על מנת להנציח את הקרב על באר שבע וסביבתה במלחמת העולם הראשונה.
ההנצחה באה לביטוי בדמות סימון נתיב האיגוף הגדול , עם האתרים בהם לחמו פרשי אוסטרליה, ומלפני שנתיים הוקם גם מרכז הנצחה בבית הקברות הבריטי בבאר שבע.
האתרים סומנו ושולטו מיד אנזק במערב ועד באר שבע במזרח עם מגמה עתידית לסמן גם צפונה מכאן. למשל באיזור נס ציונה ורחובות.
יש הטוענים שכל מה שקרה בארץ ישראל הוא תוצאה של מלחמת העולם הראשונה, וכן יש מי שסבור שכיבוש באר שבע היה המפתח לכיבוש ארץ ישראל ולמה שהתרחש במזרח התיכון אחר כך.

הקרבות על עזה במלחמת העולם הראשונה.

רקע לקראת קרבות עזה – באר שבע .

אחרי הקרב הכושל של מדינות ההסכמה בגליפולי, שבחצי האי ממערב לתעלת הדרדנלים. ובו ספגו מדינות ההסכמה 56,707 לוחמים בריטים , צרפתים, הודים ניוזילנדים אוסטרלים וגם שמונה לוחמים יהודים מגדוד נהגי הפרדות, וכמספר הזה גם בצד העות'מני ,56,643 , פנו הבריטים עם  בני בריתם, לקרבות בסיני אל תעלת סואץ והגיעו אל דרום ארץ ישראל למה שיכונה קרבות עזה 1- 3.
אגב בין הקצינים העות'מנים בגליפולי היה גם הקצין מוסטפה כאמל, הידוע כאתא תורק, שעמד בראש ההפיכה של הטורקים הצעירים ב 1908, ונחשב למייסד תורכיה החדשה והחילונית. הוא זה שנעמד אל מול הלוחמים התורכים שהחלו בנסיגה והחזיר אותם לקרב, ולמנוע ממדינות ההסכמה את הצלחת הפלישה שמטרתה לפתוח דרך לנמלי רוסיה שנסגרו עם כניסת העות'מנים למלחמה.
העותמנים בפיקוד תורכי אבל עם קצין מסייע גרמני, מהצד הטורקי ג'מאל פאשה ומהגרמנים פרידריך פרייהר קְרֶס פון קרסנשטיין  שהיה תחת פיקודו של לימן פון סנדרס. פון קרסנשטיין קיבל דרגת סא"ל עות'מנית, והיה ראש מטה הארמיה ה 8 העותמנית. מהמשימה המיידית היא העברת הארמייה לסיני על מנת לחבל בתעלת סואץ שהייתה אז בשליטה בריטית. הכוח העותמני חצה את סיני מאיזור עוג'ה אל חפיר – ניצנה, כי לא יכלו לצעוד לאורך החוף שנשלט על ידי הבריטים. הכוח העותמני מנה 18 אלף חיילים ו6000 גמלים, ודוברות לחציית תעלת סואץ. הארמייה ה 8 התגלתה על ידי כוח הודי שהצליח לתקוף ולהדוף אותם תוך שביית צוותי החצייה עם הדוברות. הכוח העות'מני נסוג אך לא נרדף על ידי הבריטים.

בעת הזו באר שבע, שנוסדה ב 1900, מתעצמת כמרכז לוגיסטי עות'מני ענק,

קְרֶס פון קרסנשטיין, הגיע חולה טיפוס לירושלים ואושפז, תוך כדי ביקש וקיבל תיגבור גרמני , מטוסי קרב וכוחות , והם הצליחו להפציץ את קהיר. קְרֶס פון קרסנשטיין, התנגד לפינוי יהודי והנוצרים מירושלים והיה עד לשואת הארמנים והוא יצא כנגד הצעד הזה ושב לברלין.

הבריטים למדו את הלקח מהקרב על תעלת סואץ ותיכננו לתקוף את עזה על מנת להגיע לירושלים ולכבוש את ארץ ישראל ולהמשיך צפונה.

קרב עזה הראשון.

ב 26 במרץ 1917. כוח צבאי מצרי שהיה בצד האימפריה הבריטית ,דיוויזיה 53 בפיקודו של איי. ג'י דאלאס. תקף את הצבא העות'מני שהיה בברית עם הגרמנים בעזה (מעצמות המרכז). היה קרב קשה, של יום אחד והמצרים (כוח המשלוח המצרי) וחיילי האימפריה כבשו את גבעת עלי מונטר, והצליחו לכתר את עזה מכל עבריה, השלימו את משימתם.  אבל המידע על תוצאות הקרב לא הגיע למפקד שישב 100 ק"מ משדה הקרב, בקרון הפיקוד שלו . המפקד שלא קיבל את המידע נתן הוראת נסיגה – כישלון במערכה.

מפקד המערכה כאן הוא גנרל מארי ותחת פיקודו עמדו שני הגנרלים צ'ארלס דובאל ופיליפ צ'טווד. מארי ישב במפקדה באל עריש . והוא לא היה אהוד במיוחד גם בקרב פקודיו הבריטים כל שכן לפקודיו האוסטרלים והניו זיילנדים, שלא קודמו על ידו, ושחלקו על מקצועיותו ולא האמין בכוחם וניסיונם.

יש לציין כי הדיווחים ללונדון היו שהקרב בעזה הצליח וצריך לנצל הצלחה ולתקוף תוך הפגזה מהים ולהמשיך צפונה לירושלים, בשל כך גם קיבל אישור להמשך ההתקפות.

קרב עזה השני.

הקרב נערך ב 19 באפריל 1917. ממזרח לעזה . אותו סגל מפקדים  – מארי ופקודיו ההתקפה שוב על ידי חיל המשלוח המצרי במסגרת הדיוויזיה 53 של האימפריה הבריטית . בקרב הזה תיגברו התורכים את הכוח, אחר קרב עזה הראשון, והביסו את התוקפים. ההתקפה באפריל לוותה בהפגזה של יומיים לריכוך המטרות, וכן הפגזה מאניות מהים. לוחמי האימפריה התקדמו בחסות אש הארטילריה, הם כבשו את גבעת עלי מונטר. אלא שאיש לא טיפל בסוללות התותחים התורכים – שוב כישלון. כשחיל הרגלים הבריטי מתקדם הוא זוחל תחת ההפגזה התורכית.

בתגובה הבריטים קראו לגנרל ארצ'יבלד מארי, מפקד הכוח הבריטי, לאנגליה והוחלף  בגנרל אדמונד אלנבי.

קרב עזה השלישי.

בתכנון המערכה השלישית על עזה תחת פיקודו של הפילדמרשל אדמונד אלנבי , קם הגנרל  פיליפ צטווד, אשר הציע כיבוש עזה בגישה עקיפה. במקום לתקוף ישירות חזיתית את עזה , יש לבצע הטעיה בבאר שבע , ולגרום לתורכים לחשוב כי שם המאמץ העיקרי, ואז לתקוף את עזה.

אלנבי אימץ את הרעיון ופיתח אותו . אחר שני הכישלונות של הגנרל מארי בעזה, אלנבי מתכנן התקפה לאוקטובר. חצי שנה קדימה. והוא מקים מחנות אימונים וכושר בסיני. מכין מערכת מודיעין , והונאה נגד התורכים והגרמנים. ונוצרת התכנית של האיגוף הגדול.

המערכה כוונה לבאר שבע. המטרה היא לייצר הונאה שהתורכים ימשיכו לחשוב שהמאמץ הוא באיזור באר שבע.

ההונאה בקרב עזה  השלישי.

בספרות נמצאים סיפורים, שאולי נכונים , אולי נכונים חלקית וחלקם לא נכונים. הסיפור החם הוא זה של גנרל ריצ'רד מיינרצהאגן

גנרל מיינרצהאגן, עשה את ההונאה בדרכים מתוחכמות. גם בהכנות הגלויות אל מול באר שבע, גם בהשלכת תוכניות דמה למלחמה שתהיה אל מול העיר, גם בהעברת תשדורות רדיו שיחזקו את המגמה, וגם סימום האוייב ממש בסם .

להלן קטעים מזכרונותיו של הגנרל.

בהתקפה הבריטים נעו דרומה ומזרחה  עד ביר עסלוג' ומשם החלו לנוע צפונה תקפו את באר שבע מכיוון תל שבע, אבל היא לא המטרה. המטרה היא עזה. והשאר ידוע עזה נכבשה, וההתקפה המשיכה אל תוך ארץ ישראל. זהו קרב עזה השלישי.

לפני שנה בשנת 2017, ציינו את 100 שנה למלחמת העולם הראשונה.

הצדדים הלוחמים:

עמי יפרח- מורה דרך