פירוט המסלול:

מעברת הטכניון / שיכון חורב, עתיקות קסטרא, קניון קסטרא, מערת הקבורה בחיפה אל-עתיקה, בית-הקברות האנגליקני וחלקת החיילים ההודים שנפלו במלחמת-העולם הראשונה,  מצדה בכרמל.

להלן תיאור המסלול:

מעברת הטכניון או בשמה השני שיכון חורב נמצא ברחוב חורב בכרמל מול גבעת דאונס. זו שכונת צריפים פינים ירוקים שנמצאים מצפון לכביש  יש שם כ-14 צריפים שנבנו בשנים 1953/54 בהמלצתו של אבא חושי כדי לשכן בהם סגל של הטכניון. כיום מצבם טוב, חלקם מאוישים וחלקם פנויים. זו פינה שעוברים בכביש רואים אותה ואין בכלל חומר כתוב.

עתיקות קסטרא, נמצאים ליד אכסניית הנוער כרמל, נשארו בשטח כמה בתי-בד וגתות מהתקופה הרומית-ביזנטית, שנתגלו לאחר חפירה שנערכה לצורך חפירת מנהרות הכרמל. היו בשטח גם כמה כנסיות שהגישה אליהם קשה.

את הפסקת ארוחת הבוקר ערכנו בקניון קסטרא, ולאחר מכן ראינו ושמענו הסברים על ציורי הקיר  של אפיזודות תנ"כיות בקניון שנעשו ע"י האמן הישראלי-שויצרי אריך בראונר.

תחנת הכרמל היתה העיירה המקורית חיפה הידועה כחיפה אל-עתיקה, כאשר הגיע דאהר אל עומר לחיפה באמצע המאה ה-18, החליט כי יהיה קשה להגן על המקום ולכן הרס את רוב הבתים ובנה את העיר החיפה החדשה בעיר התחתית.במקום הידוע כקרית הממשלה.

ביקרנו במערת הקבורה בתחנת הכרמל היא חיפה אל-עתיקה, הנמצאת בסמוך למסעדת אבו-יוסף. המערה נמצאת היום מתחת להרחבה של מסילת–הברזל בקו חיפה – תל-אביב

לב המערכת בחצר תת-קרקעית מוקפת עמודים, המערה מיוחסת לקברו של הרמב"ן ועוד כמה צדיקים מתקופת בית-שני ואילך. במערכת יש כוכי קבורה  משלושה כיוונים. בשלב מסוים המערה טויחה בטיח ע"מ לשמש כמאגר מים. המקום די מוזנח. אבל הוא משמש פרק בתולדות העיר. השכונה  מיושבת ע"י ערבים . ובשנות ה-50 יושבה גם ע"י עולים חדשים.

מכאן עברנו לצידה שני של השכונה וביקרנו בחלקות של החיילים ההודים שנפלו במלחמת-העולם הראשונה במסגרת הצבא הבריטי, יש כאן שתי חלקות, אחת למוסלמים ואחת להינדים. בחודש ספטמבר בשנים האחרונות מציינות השגרירות ההודית והעמותה לתולדות חיפה את יום שחרור חיפה בו נפל גיבור חיפה  מייג'ור טאקור דלפט סינג בטקס רב משתתפים. כאן אין קברים אלא ציון קברים ללא שמות כי לפי המסורת הגופות נשרפות ורק אפרם נקבר.

בית-קברות נוסף נמצא כאן של הקהילה הנוצרית האנגליקנית, בה קבורים חלק מהשוטרים שנפלו במסגרת המשטרה הבריטית בתקופת המנדט, וכן דמויות שונות ביניהם הזוג סר ארתור דאונס ואשתו פלורנס שהיו תושבי חיפה. הגברת פלורנס דאונס היתה גיסתו של הגנרל אלנבי והיא הקימה בשנת 1934  את האנדרטה ומצפור הנוף  לזכר אחיינה, את מצפור אלנבי ברחוב יפה-נוף. האחיין מייקל נפל בשנת 1917 במלחמת-העולם הראשונה בפשנדייל.

ד"ר איברהים זורוב, ערבי נוצרי , בן למשפחת רופאים ששימש כרופא מחוז ראשי בשנות ה-20 וה-30, ובין שאר תפקידיו עמד בראש איגוד הרופאים בארץ. הוא הקים שירות רפואי חינם לכל דורש, שירת בעיקר את הערבים.

ג'ורג' סייקס, מנהל תנועת הרכבות בארץ-ישראל, ראשון נרצחי מאורעות תרפ"ט בחיפה.

ד"ר פרדריק סטדרט שו, היה קצין בחיל הרפואה הבריטי ובמלחת-העולם הראשונה עוטר בצלב צבאי, בתום שירותו הצבאי התמנה לרופא הראשי של חברת הנפט העיראקית בחיפה.

ג'ון אסקדייל ליטל מנהל חשבונות ומפקח תנועת הדלק בחברת הנפט העיראקית. נהרג בהתרסקות מטוס ליד עפולה ב-1936.

כמו כן קברו של מיכאל סמיט, יהודי מומר, שעל קברו חרוט המשפט: 'חוטא גדול היית,י ואש השאול הרווחתני, במשיח אל בטחתי ובדמו סלחתי'..

הגיע שעת צהרים ונסענו לאכול בעוספיה.

לאחר ארוחת הצהריים סיימנו את הטיול בביקור בחלק מאתרי 'מצדה בכרמל', אלה ביצורים בריטים משנת 1942, שפזורים בשטח ליד אנטנת הדואר והחרייבה.

אלה תעלות קשר עם עמדות לזרקורים, וכן עמדות תותחים, תעלות קשר, בצבא הבריטי היה חשש לפלישה גרמנית וכן לפלישה מצפון של הצרפתים.