בין הגבעות המוריקות הסמוכות לעיר בית שמש, בצמוד למכללה הלאומית לשוטרים, נמצא אתר המורשת וההנצחה המרכזי של משטרת ישראל. בית המורשת, שנחנך במרץ 2015, מבקש להציג בפני הציבור את סיפורו של הארגון האמון על אכיפת החוק וביטחון הפנים במדינה: משטרת ישראל.

       

התצוגה ההיסטורית בבית המורשת מספרת את סיפורה של המשטרה כחלק בלתי נפרד מסיפורה של מדינת ישראל, ומתבססת על ההבנה כי המשטרה נכחה בכל אירוע משמעותי או תהליך בעל חשיבות בתולדותיה של החברה בישראל. לכן, בחרנו להציג את ההיסטוריה המשטרתית באופן כרונולוגי, תוך התמקדות באופן שבו השפיעה המשטרה על סביבתה או הושפעה ממנה, או במקרים בהם שיקפה את ההתרחשויות במדינה כולה.

כך, למשל, מובא סיפורם של חברי ארגוני השמירה העבריים הראשונים,
"בר-גיורא" ו"השומר", אשר היו החלוצים בתחומי ההגנה והשמירה על החיים והרכוש, ואשר שמו לעצמם למטרה להוות את המסד למשטרה עברית. בשנת 1918, לאחר כיבוש הארץ על ידי הבריטים, היו אנשי השומר ליהודים הראשונים בארץ ששירתו כשוטרים. בית המורשת מציין את פועלם של צעירים אלה, שהיו חלוצים בשיטור כמו גם בהתיישבות. התצוגה כוללת גם אקדח שהיה שייך לשומר המיתולוגי, אלכסנדר זייד.

כאשר הכריז דוד בן-גוריון על עצמאותה של מדינת ישראל, קמה גם משטרת ישראל. על רגע ההקמה מעיד רישום אירוע מספר 9 ביומן תחנת חדרה, מיום 14.5.1948, המוצג בבית המורשת: "המנדט הבריטי מת! מדינת ישראל קמה. תחי המדינה העברית!" בעשור הראשון לקיומה, התמודדה המשטרה עם מגוון אתגרים, ובהם בצורך לחנך את הציבור לשמירה על החוק, סיוע לעולים החדשים שהתגוררו במעברות, אכיפת חוקי הצנע, חקירת "קַפּוֹאִים", התמודדות עם אלימות ציבורית ועם פשיעה ומאבק במסתננים לשטח המדינה מארצות ערב.

משפט אייכמן מהווה דוגמה נוספת למקום המרכזי אותו מילאה משטרת ישראל באירוע בעל חשיבות היסטורית בתולדות המדינה. לאחר הבאתו של הצורר הנאצי ארצה, הקימה משטרת ישראל שלוש יחידות ייעודיות, שכללו מאות שוטרים, לצורך הטיפול בו. אלה כללו את יחידת "אייר", האמונה על אבטחתו, את "לשכה 06", אשר ניהלה את החקירה כנגדו, ואת "מנהלת משפט אייכמן", שעסקה בכל התחומים השונים הקשורים בארגונו של המשפט בפועל. המשטרה גם אבטחה את הוצאתו של אייכמן להורג, ואפרו פוזר בלב ים מסיפון ספינת משטרה.

התצוגה ההיסטורית נמשכת עד לימינו, תוך עיסוק בנושאים כגון מלחמת יום כיפור והשלכותיה, חקירות שחיתות ציבורית, האינתיפאדה ("הראשונה"), תפקידי המשטרה במלחמת המפרץ, רצח ראש הממשלה רבין, ועוד. התצוגה מעוצבת באופן חדשני ומושך, והיא כוללת מגוון רחב של מוצגים היסטוריים חסרי-תחליף, לצד מיצגים מוסרטים שונים, המעשירים את החוויה.

מעבר להיותו מקום להכרת ההיסטוריה המשטרתית, משמש בית המורשת גם כאתר ההנצחה המרכזי לחללי המשטרה. באולם ההנצחה המרשים מוצגים שמותיהם של כל השוטרות והשוטרים, אשר נפלו בעת מילוי תפקידם, וזכר תרומתם מועלה על נס. כאן אנו מספרים את סיפוריהם של גיבורי משטרת ישראל, אשר שילמו את המחיר היקר ביותר על מנת להבטיח את שלומם וביטחונם של אזרחי המדינה.

לבסוף, עוסק בית המורשת גם בקידום המחקר אודות ההיסטוריה של משטרת ישראל וחלקה בהתפתחות המדינה. לאחרונה נערך בבית המורשת כנס אקדמי, ראשון מסוגו, אשר הוקדש לעיסוק בהיסטוריה של המשטרה. בנוסף, מוקם בימים אלה בבית המורשת מרכז עיון ומחקר, אשר נועד לסייע לחוקרים לעיין במסמכים מארכיון המשטרה.

מידע למדריך ולמבקר

הביקור בבית המורשת נמשך כשעה וחצי, והוא מלווה על ידי שוטר ותיק ומנוסה, אחד ממדריכי האתר, המתבל את ההסבר בסיפורים אישיים ובהומור.

הסיורים מותאמים לאופי הקבוצה המבקרת, החל בילדי גן חובה וכלה בגמלאים. נוסף על הסיור, ניתן לקבל בבית המורשת גם הרצאה בנושא הקשור בתולדות המשטרה. ההרצאות ניתנות על ידי טובי החוקרים בתחום ההיסטוריה המשטרתית, ויש להזמינן מראש.

שעות הפעילות בבית המורשת הן: בימים ראשון עד חמישי, מהשעה תשע בבוקר ועד לשעה ארבע (כניסה אחרונה בשלוש). ניתן לערוך סיורים בימי שישי, בין שעות תשע לאחת, בתנאי שמדובר בקבצה גדולה (כחמישים מבקרים ומעלה) ובתאום מראש. בית המורשת סגור בערבי חג ובשבתות.

הכניסה לבית המורשת אינה כרוכה בתשלום, אך היא מחייבת תאום מראש מול צוות האתר. חוקרים המעוניינים לעיין במסמכים משטרתיים, יפנו אל בית המורשת בדואל (להלן).

 

ניתן ליצור עמנו קשר בטלפון: 02-5788263/271/272, או (עדיף!) בדוא"ל: moreshet@police.gov.il

מחכים לראותכם!