אז על מה ידונו מחר, 20.06.18, בועדת הכלכלה?

הדיון הפעם הוא לעניינו של כל סעיף הקשור למורי דרך. נציגי האגודה שיהיו בדיון יעלו ויעמדו על דעתם לתיקון ההתרות שהחוק נותן בתיירות פנים ותיירות נכנסת. 
1. חובת מוסדות ציבור ממשלתיים ועירוניים בלקיחת מורה דרך מוסמך בנופשונים ובטיולים שהם מארגנים לעובדים שלהם.

2. פטור מחובת לקיחת מורה דרך מוסמך יהיה לקבוצת מטיילים כעצמאים עד 10 מטיילים.

3. ביקור בארץ של קבוצת צליינים יחוייב במורה דרך מוסמך בכל מקומות הביקור שאינם אתרי פולחן נוצריים דתיים.

4. שפה ייחודית תקבל אישור מהוועדה שתוקם לטווח זמן מוגדר ותחייב כל קבוצה ללא מורה דרך דובר השפה ,במורה דרך ישראלי דובר אנגלית שיעבוד בצמוד לראש הקבוצה.

בהצלחה לכולנו!

מכתבו של יו"ר אגודת מורי הדרך- מר בני כפיר  בשיתוף ארגון להב

 עשרות מורי דרך יגיעו להפגנה במשכן הכנסת מחר יום רביעי 20.6 בשעה 8:30 בבוקר כנגד הכוונה להוציא את תיירות הפנים בישראל מהסדרה של חובת מורי דרך עם רישיון, אחריות וידע. מחר יום רביעי התקיים דיון בוועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל בשעה 9:00 בבוקר. תזכיר החוק שהגיש משרד התיירות ופועל יוצא בתזכיר שמקצוע מורי הדרך ותיירות הפנים יהפוך למקצוע פרוץ בו כל אדם ללא הסמכה ראויה, ללא רישיון יוכל להדריך בטיולי הפנים בארץ ישראל. אגודת מורי הדרך לא יכולה להשלים עם גזירה זו ופועלת אל מול חברי הכנסת להסדיר אחת ולתמיד את החובה המתבקשת לנוכח המציאות בישראל שבכל טיול מאורגן יהיה מורה דרך עם רישיון, עם ביטוח, ועם אחריות.  מורי הדרך הם עצמאים ועצמאיות המנסים להתפרנס בכבוד בעבודה קשה בתנאים לא פשוטים והניסיון בהצעה זו יש בה כדי לפגוע ביכולת הפרנסה של אנשים שלמדו, השתלמו והוציאו רישיון כדת וכדין ועכשיו עתידים להתמודד במשחק לא הוגן בו אנשים ללא כל הכשרה, ללא ניסיון וללא ידע יכולים להשתתף. בני כפיר יו"ר אגודת מורי הדרך: "אגודת מורי הדרך מגיעה למשכן הכנסת להביע קול זעקה וקריאת השקמה על מנת לעצור את ההחלטה שתביא לענף פרוץ בתיירות הפנים של ישראל. מורי דרך הוא מקצוע וכך גם ראוי שמדינת ישראל תתייחס אליו!  עבורנו זה צו השעה, עתידנו המקצועי כמורי דרך בישראל וגורל מערך ההסברה של מדינת ישראל."

נשיא להב עו"ד רועי כהן: "אנו תומכים במאבקם של  אגודת מורי הדרך למנוע כל פגיעה בעצמאים ועצמאיות שקמים בבוקר ומנסים להתפרנס בכבוד אחרי שעברו הכשרה ראויה ויש להם רישיון. לא ניתן להפוך את תיירות הפנים בישראל להפקר אחד גדול. מורי דרך הוא מקצוע מכובד ואסור לתת יד למהלכים שיובילו לזילות המקצוע."

מורי הדרך בישראל קוראים לשר התיירות ח"כ יריב לוין להתערב בסוגיה ולמנוע פגיעה במקצוע מורי הדרך.

לפרטים נוספים: יו"ר אגודת מורי הדרך בני כפיר: 052-2696948

מאת רוני פלד:

דיווח אשר הופץ ברשתות הווטסאפ

בוקר טוב לכל מורי הדרך.
אתמול בבוקר 20.06.2018 התייצבו נציגי האגודה ובראשם היו"ר בני כפיר לדיון חשוב ביותר בוועדת הכלכלה בכנסת בראשותו של ח"כ איתן כבל. הדיון הפעם התמקד בסעיפי החוק החל מפרק ההגדרות. בפרק זה הדיון גם נתקע. משרד התיירות, באמצעות נציגיו, הציגו נוסח חוק שלפחות בפרק ההגדרות היו שינויים ממה שהיה ידוע לנו. השינויים העיקריים התייחסו להגדרה חדשה שנקראה "מידיבוס", שינוי בהגדרת "סוכן נסיעות" ובסעיף רועה רוחני הוסר הייחוד של הנוצרים.
כל השינויים הללו הם לרעתנו באופן מובהק היות והם נוגסים ברישיון מורה הדרך גם בתיירות הפנים וגם בתיירות הנכנסת. ברגע שסעיף הרועים הרוחניים הפך להיות כללי, קפצו עליו חברי הכנסת הדתיים והערבים וביקשו או קבעו שכל רב או אימאם יוכל כמו כומר להדריך קבוצות ללא מורה דרך. אם זה יתממש אז בתוספת ההחרגות בתיירות הפנים אנחנו למעשה נישאר עם תעודת פלסטיק שאין לה משמעות.
במקביל לדיון שהתקיים בתוך הכנסת הרי שמחוץ למשכן עמדו מורי דרך שהקימו עמדת מחאה מעל המנורה ובאופן כללי נכחוו שם מעל 70 מורי דרך. כל המחאה אורגנה על ידי משה יחיאל, בת שבע אסקולי ובסיוע של ירדנה מנור ומוטי אפרתי. השתתפו בה מורי דרך חברי אגודה ושאינם חברי אגודה ומדיווח של המארגנים נראה שיש אפקט למחאה הזו והציבור היה בדרך כלל אוהד את המאבק שלנו.
ח"כ איתן כבל לא הסכים להעמיד את סעיף סוכן הנסיעות ואת סעיף הרועה הרוחני להצבעה והדיון נדחה למועד אחר. חברי הכנסת לא ויתרו ושאלו שאלות לא פשוטות את היועצים המשפטיים וגרמו להם למבוכה רבה. נוסח פתלתל של סעיפי ההגדרות גרמו לכל הנוכחים לבלבול ולכך שהסעיפים הללו הוחזרו ליועמ"שים לתיקון. כנראה שצפויים לנו יותר ממועד אחד. מטעם האגודה השתתפו גם אילן שחורי, מוטי אפרתי, צבי הילמן, רוני פלד ומרדכי שנבל.
אנו חוזרים ומבקשים ממורי הדרך שעדיין לא התפקדו לאגודה, להתפקד ולעזור לנו לקדם את המאבק. נוכחנו לדעת שיש חשיבות רבה לכח שהאיגוד היציג וכמות החברים היא ההוכחה לכך.
נמשיך לעדכן אתכם ככל שתהיינה התפתחויות בנושא זה ובנושאים נוספים.
בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך בישראל.

דיווחו של משה יחיאל ממובילי מאבק המחאה מחוץ לאולם הדיונים בכנסת:

חברים בוקר טוב, בהמשך לפוסט הדיווח מהדיון בועדת הכלכלה שפרסם רוני פלד, אני מבקש לעדכן אותכם שבמגביל למאבק של נציגינו בתוך הועדה, אורגנה הפגנת המחאה והעידוד מחוץ לכנסת בגן הוורדים.
החל מהשעה 07:30 התחלנו לארגן את השטח שהוקצה לנו, בהזדמנות זו אני מבקש להעלות על נס את עזרתם הגדולה של בני כפיר יו"ר האגודה יחד עם מוטי אפרתי סגן יו"ר האגודה אשר תרמתו בארגון הציוד והבאתו לגן הוורדים סייע לנו רבות.
לאחר התארגנות מהירה של כל חברי מטה המאבק, וזה הזמן לשבח את מורי הדרך אלון אמיר ששמר על הסגר ובעזרת המגפון שארגן ברגע האחרון יכולנו להיות הרבה יותר קולניים, רון חרמוני – להט שסייע רבות בארגון השטח, בתליית הדגלים והשלטים, רומי שנבל שהקדישה זמן רב בהכנת השלטים והצבתם בשטח, ירדנה מנור שפעלה רבות בקרב מורי הדרך הוותיקים ובמהלך ההפגנה סייעה רבות בארגון. כמובן לבת שבע אסקולי שארגנה את קבוצת מורי הדרך הסינים אשר היו כוח משמעותי ביותר בהפגנה, וכמובן עזרתו האדירה של מורה הדרך בניה בלום כנציג עמותת מורשת דרך שלמרות שנבצר ממנו להגיע להפגנה סייע רבות לאורך כל הדרך בארגון ובקרב מורי הדרך חברי עמותת מורשת דרך אשר בזכות פעילותו רבים מהם הגיעו.
בשעה 08:45 התחלנו את המחאה הקולנית עם משרוקיות, בשעה הראשונה והשמענו סיסמאות רבות אותם ניסח בין היתר בניה בלום, סיסמאות המבטאות את המסרים שאותם אנו מבקשים להטמיע בציבור ובקרב חברי הכנסת ומוחים כנגד השינויים שמבקש שר התיירות להוביל בחוק התיירות – הוראת דרך.
תוך פרק זמן קצר יחסית הצטרפות עוד ועוד מורי דרך ובין היתר הצטרף אלינו למחאה גם ד"ר נחום שגיב שבא לתמוך ולמחות ובילה עמנו פרק זמן ממושך.
ללא הפסקה ובמשך פרק זמן של כארבע שעות זעקנו את מחאתנו, תיסכולנו וכאבנו כנגד העוולה שמבקש שר התיירות לעולל לנו ולמדינת ישראל
בשיא ההפגנה הייתה נוכחות של למעלה מ – 100 מורי דרך, לא כולם יכלו להישאר לכל פרק זמן ההפגנה, אבל זעקו עמנו, נשאו שלטים ומחו. חשוב להדגיש כי הגרעין הקשה של מפגינים היו מורי הדרך הסינים שהיו עמנו לאורך כל שעות המחאה, זעקו, שרקו, מחו ועמדו עמנו בשמש הקופחת, כמו גם מורי הדרך שהגיעו במיוחד מכל קצוות הארץ.
לסיכום אני מבקש לציין שאכן נוכחנו מעל לכל ספק שאנו ציבור מורי הדרך בישראל יודע ומסוגל להתארגן למחאה ציבורית הולמת ואני מבקש שוב להודות מקרב לב לכל העושים במלאכת ובמיוחד להדגיש שללא העידוד והתמיכה של האגודה בעזרה הכספית, בארגון והלוגיסטיקה לא היינו מגיעים לתוצאה המרשימה והקולנית שהצגנו אל מול משכן הכנסת, ובמיוחד אל מול כל מי שבא לבקר בכנסת והזדהה עם מאבקנו ותמך. תודה לכולם !!!!
עידוד זה נותן לנו את הכוח להמשיך במאבק ואכן אנו מתכננים פעולות נוספות אשר בזמן הקרוב ביותר תקבלו פרטים על כך.