כלי נגישות

טיולנו הפעם ייקח אותנו אל הגליל העליון והגולן. טיול קליל ליום קיץ חם, המשלב את כל מה שמרכיב טיול טוב: נופים קסומים, סיפורי הרפתקאות, היסטוריה – ולסיום: טיול וטבילה במים קרירים לסיום נפלא של יום מושלם!

נתחיל את טיולנו בביקור בראש פינה – מושבה גלילית שהוקמה בסוף המאה ה-19. נעצור את הרכב בפארק הקטן הצמוד לנחל. אפשר מעט לטבול את הרגליים במי הנחל הקרירים או לנצל את הצל לפיקניק קצר, שלאחריו נעלה על הגשר ואל המדרגות המובילות מעלה אל הסמטאות. בין בתי האבן הציוריים מובילה דרך שבינות לבתים משקיף הנוף וברקע – הר החרמון. עוד מעט, ונגיע למצפה נמרוד, הקרוי על שמו של נמרוד שגב, בן דור רביעי למושבה ראש פינה, שנהרג במלחמת לבנון השנייה והוא בן 28. נשמע את הסיפור המרגש של נמרוד ואת הקרב בו נהרגו הוא וחבריו לטנק, אשר גם הם מונצחים במקום. מהמצפה ניתן לראות את נוף ילדותו ובגרותו של נמרוד: כל הנוף המשתרע בין רמת הגולן, רכס החרמון ועד הר כנען עליו הוקם המצפה.
– חזי, אביו של נמרוד, מוכן לספר לקבוצות המגיעות למקום על בנו ועל המקום מזווית אישית (בתיאום מראש)
ממצפה נמרוד נרד אל אתר השחזור של מושבת הראשונים. נראה את ביתו של ד"ר מר, הרופא שנשלח על ידי הבריטים למצוא תקופה למלריה, את מלון אלתר שוורץ שאירח אישים חשובים בתחילת המאה ה-20 (והיה סבו של יגאל אלון), את בית הכנסת הראשון ועוד סיפורי בתים רבים. מומלץ לטייל אחוזים בספרה של שולמית לפיד "גיא אוני" תוך שיטוט בסמטאות ולהיכנס אל נבכי העבר תוך ציטוט פסקאות ממנו.

מראש פינה נעלה אל מושבה אחרת, שגורלה היה שונה, למרות המרחק הגיאוגרפי הקצר: משמר הירדן הישנה, בואכה צומת גדות. משמר הירדן, שתחילתה הייתה "התיישבות בודדים", עוד לפני שנקבע המושג הזה, והמשכה מושבה, הוקמה בסוף המאה ה-19 וידעה קשיים רבים: הריסתה בקרב בין הבריטים לעותמנים במלחמת העולם הראשונה, קדחת השתן השחור ועוד מגפות שגבו חללים ועד לנפילתו בגלל הכיבוש הסורי במלחמת העצמאות. במקום שרידי בתים של המושבה ואתר הנצחה.

נסיים את טיולנו בעין א-תינה – מעיין קריר ונקי, הנמצא על הדרך המובילה מגדות לגונן. אפשר לשכשך בבריכה – או לעלות במסלול היבש (לצד המעיין) או הרטוב (זהירות! הסלעים מחליקים!) עד למקום בו נשפכים המים מהצינור ויוצרים מפל צונן. אורך המסלול (מעגלי) כ-2 ק"מ.
זו הזדמנות טובה לבחון את החי והצומח בסביבת מים מתוקים הנמצאים בסכנת הכחדה ואת הפעולות שנעשו על מנת להצילם.

מי שחפץ ליהנות ממים צוננים אך לא מעוניין במסלול הליכה, יכול להמשיך ממשמר הירדן לכיוון צומת בית המכס ושם, בטווח קצר מאוד בין אתר אחד למשנהו, יש כמה מעיינות. היפים שבהם: עין עלמין, עין אמפי, עין ש.ג..

 

לא לשכוח נעלים מתאימות, כובע, קרם הגנה ומים – 2 ליטר לאדם לפחות!

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

*