כלי נגישות

טיול באיזור ים המלח

ים המלח היה אזור מעבר בין רבת עמון לבין ירושלים, ולכן התפתחו באזור דרכי תחבורה ויישובים. האזור שהוא גם מדברי וצחיח הזמין אליו לאורך השנים קבוצות אשר רצו לפרוש מחיי הקהילה הרחבה. כך נוכל למצוא את מנזרי מדבר יהודה המרתקים ואת שרידי קומראן, בהם נמצאו המגילות הגנוזות.

אזור זה של צפון מדבר יהודה מנקז אליו את גשמי הרי ירושלים ולכן נמצא בו מעוקים וגבים כמו בנחל אוג, ו/או נחל דוד. השיטפונות לאורך השנים במדבר יהודה ואגן ההיקוות של הרי ירושלים גרמו להיווצרות מעיינות מקסימים כמו בעיינות צוקים ולאורך כל מצוק ההעתקים דרומה.

אנו נצא לטייל בים המלח דרך ירושלים.

השומרוני הטוב:

המקום משמש כהשראה לסיפור מהברית החדשה, וכן לסרט טלוויזיה מצחיק. מהמקום ישנה תצפית לכל הכיוונים כולל לארץ המרדפים. במקום שרידי מצודה צלבנית על גבי מצודה רומית מתקופה מוקדמת יותר ששמרה על הדרך מירושלים לים המלח וליריחו.

מנזר סנט גורג'

מנזר זה, משרידי מנזרי מדבר יהודה של הכנסיה האורתודוכסית קיים מהמאה ה19 לספירה ועד היום, וידע משברים רבים לאורך השנים. ליד המנזר ישנו שביל מטיילים אשר בו נצעד לכיוון תצפית יפהפייה על המנזר התלוי .

תל גורן

שרידי עין גדי הישנה שם נספר את סיפור התל ואת האסון אשר פקד את חבורות הנוער שטיילו במקום בשנות ה40.

מצד זוהר

מצד זוהר הנו מצד רומי ביזנטי אשר שמר על הדרך העולה מים המלח לכיוון דרום חברון.

הר סדום – שביל הדגים

נטייל על הר סדום ונהלך בנופי ההר. נוכל להתרשם עמוקות מתצורות הסלע המיוחדות שמצויות בו. השביל המסומן כחול יוליך אותנו דרך נוף גבעות עגולות ורכות של מסלע הקרוי "חוואר הלשון". פה ושם מבצבצות מתחת שכבות המלח האפורות הקבורות תחתיו (והן אלו שלמעשה מרכיבות את ההר כולו כמו גם חלקים גדולים מקרקעית ים המלח. עובי שכבת המלח נאמד במאות מטרים). השביל מגיע אל שפת מצוק וממשיך לאורכו דרומה. בהמשך הוא מעפיל אל ראשה של כיפה עגולה ובולטת שבשל צורתה קרויה "הכפתור". ממרומיה נוכל לצפות על אגנו הדרומי של ים-המלח שכיום, רובו ככולו בריכות אידוי של מפעלי ים-המלח. נרד חזרה מצד השני.

כתיבת תגובה

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

*